طرح تشکیل «حکومت سرپرست» به دیپلمات های خارجی مقیم کابل ارائه شد

  • انتشار: ۳۰ ثور ۱۳۹۸
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 61955

شورای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، طرح تشکیل «حکومت سرپرست» را در نشستی به سفرای کشورهای خارجی مقیم کابل ارائه کرد.

این طرح توسط احمد ولی مسعود، نامزد انتخابات ریاست جمهوری و جاوید لودین، عضو تیم فنی شورای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به دیپلمات های خارجی ارائه شده است.

در این محفل دیپلماتیک، دیپلمات‌های خارجی از کشورهای آمريكا، بریتانیا، فرانسه، ايتاليا، روسيه، پاكستان، جاپان، هالند، هندوستان، تاجيكستان، نمایندگی افغانستان سازمان ملل متحد (يوناما)، ناتو، بنياد آغا خان و اعضای شورای نامزدهای ریاست جمهوری حضور داشتند.

گفتنی است که شورای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری که شامل 12 ستاد انتخاباتی می شود اخیرا در واکنش به اتمام مهلت قانونی ریاست جمهوری اشرف غنی و تمدید دوره کاری او توسط دادگاه عالی، طرحی دو گزینه ای را ارائه کرده است.

گزینه اولی که شورای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به دولت ارائه کرده این است که در صورتی که رئیس جمهور فعلی از کاندیداتوری خود در انتخابات ریاست جمهوری انصراف دهد، می‌تواند بدون طی مکانیزم قانونی دیگر به عنوان سرپرست حکومت، از اول جوزا ۱۳۹۸ کار خویش را بدون وقفه تا پایان مهلت سرپرستی ادامه دهد. این گزینه نسبت به معاونین فعلی رئیس جمهور نیز صدق می‌کند، آن‌ها نیز در صورت انصراف از تکت‌های انتخاباتی می‌توانند به حیث معاون سرپرست حکومت به کار ادامه دهند.

اما بر اساس گزینه دوم، کاندیدان مندرج در این گزینه برای دریافت رای به اجماع کلان سیاسی معرفی می‌شوند. کاندیدهای سرپرستی حکومت در پیشگاه این اجماع کلان سیاسی، طرح‌های خود را ارائه و رای تایید دریافت می‌کنند و نامزدی که اکثریت آراء را کسب نماید، به عنوان سرپرست حکومت تعیین و مطابق به ماده ۶۳  قانون اساسی ادای سوگند می‌کند. عین روش در مورد کاندیدهای معاونت سرپرست حکومت نیز تطبیق می‌شود.

این درحالی است که ارگ ریاست جمهوری به شدت از این طرح انتقاد کرده و آن را مخالف قانون خوانده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *