اداره استخبارات امریکا: داعش و القاعده قصد حملات بزرگ در خاک امریکا را دارد

  • انتشار: ۲۶ عقرب ۱۴۰۱
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 134386

دو مقام امنیتی امریکا از احتمال حمله القاعده و داعش به این کشور هشدار می‌دهند.

کریستین ابی زید، رئیس مرکز تروریسم ادارۀ استخبارات ملی امریکا به کمیتۀ امنیت داخلی مجلس نمایندگان این کشور گفته که خشونت و افراط گرایی همچنان تهدیدی برای غرب است.

بانو ابی زید به کمیتۀ امنیت داخلی مجلس نمایندگان امریکا گفته که به نظر می‌رسد شاخۀ خراسان داعش فعالیت‌هایش را به خارج از افغانستان گسترش خواهد داد.

وی گفت: تهدیدی که بیش از همه مرا در مورد افغانستان نگران می‌کند شاخۀ خراسان داعش است که از زمان حاکمیت دوبارۀ طالبان در افغانستان توانایی خود را نشان داده است و من نگران گسترش حملات آنها در خارج از افغانستان هستم، بنا بر این یکی از اولویت‌های اصلی ما است.

وی افزود که کشته شدن ایمن الظواهری، رهبر شبکۀ القاعده در ماه جولای، عقب‌گرد استراتژیک برای این گروه بوده و شاخۀ افغانستان این شبکه در حال حاضر در موقعیت ضعیفی قرار دارد، اما وی گفت که القاعده هنوز هم قصد حمله به منافع امریکا را دارد.

به نقل از رادیو اروپای آزاد، کرسیتوفر -ری، رئیس آژانس تحقیقات فدرال ایالات متحده هم به کمیته مذکور گفته که اف.بی.آی از وضعیت افغانستان پس از حاکمیت دوبارۀ طالبان نگران است؛ زیرا به گفتۀ وی، پس از حاکمیت طالبان در افغانستان، آنان در کار جمع‌آوری اطلاعات در آن کشور با چالش‌هایی زیادی مواجه شده‌اند.

به گفتۀ او، داعش و دیگر گروه‌های تروریستی از جمله القاعده قصد دارند تا حملات بزرگی را در امریکا انجام دهند: «ما از رابطۀ شبکه القاعده با طالبان و دیدگاه این گروه در مورد بازسازی مجدد این شبکه بسیار نگران هستیم و یکی از این نگرانی بودن ایمن الظواهری رهبر شبکۀ القاعده در قلب کابل است. می‌خواهم بگویم که ما نگران حملۀ احتمالی القاعده و شاخۀ خراسان داعش به امریکا یا جاهای دیگر هستیم.»

این نگرانی‌ها پس از کشته شدن ایمن الظواهری، رهبر شبکۀ القاعده در حملۀ طیاره‌های بدون سرنشین امریکا در کابل در ۳۱ جولای سال جاری افزایش یافت.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟