آسمان افغانستان به منطقه «پرواز ممنوع» تبدیل میشود

  • انتشار: ۱۶ ثور ۱۳۹۴
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 5127

امريكا اعلام كرده است تا پايان ماه جون، مديريت فضاي هوايي افغانستان را متوقف خواهد كرد،؛ زيرا قرار داد اين كشور براي مديريت ترافيک هوايي با حكومت افغانستان پايان يافته است. اين تصميم مي تواند باعث لغو پروازهاي بين المللي به داخل افغانستان و عبور از فضاي آن شود.

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از آسوشتیدپرس،مقامات و ديپلمات ها در كابل هشدار مي دهند؛ تا پيدا كردن يك راه حل،‌ حتا راه حل موقت، افغانستان را به يك منطقه پرواز ممنوع تبديل خواهد كرد و اين مساله هزينه هاي زيادي به حكومت افغانستان از جمله در قسمت عوايد وارد مي كند و اعتبار افغانستان را در نزد كمك كنندگان و سرمايه گزاران ضربه خواهد زد.

محمدقاسم وفايي زاده، معاون برنامه و پاليسي اداره مستقل هوانوردي مي گويد: ترافيک هوايي در سراسر افغانستان و كشورهاي آسياي ميانه سالانه ۳۳ ميليون دالر توليد مي كند. خطوط هوايي كه در افغانستان فعاليت دارند، فلاي دوبي، ايراينديا و تركيش ايرلاين هستند و بسياري خطوط هوايي نيز از فضاي افغانستان عبور مي كنند.

اما هيچ پروازي از افغانستان به اتحاديه اروپا و از اين اتحاديه به افغانستان صورت نمي گيرد؛ زيرا بلوك سازمان هوانوردي افغانستان را به دليل كمبود در ايمني پرواز به رسميت نشناخته است.

قرارداد فعلي براي كنترول فضاي هوايي افغانستان توسط امريكا،‌ در ۳۰ جون پايان مي يابد و عدم تمديد آن به معناي اين است كه خطوط هوايي خارجي قادر به استفاده از فضاي افغانستان نخواهند بود.

بر اساس يادداشت داخلي ناتو كه به دست آسوشتيدپرس رسيده، امريكا قرارداد فعلي را براي ۶ ماه آينده- تا پايان سال ۲۰۱۵ تمديد نخواهد كرد، اين تمديد به ۲۵ ميليون دالر نياز دارد.

همچنين يك مقام جاپاني گفته است كه كشورش حاضر است اين ۲۵ ميليون را براي پوشش نيمه دوم سال ۲۰۱۵ استفاده كند؛ اما اين تصميم تاكنون تصويب نشده است.
اين مقام ژاپني كه نخواسته نامش فاش شود، مي گويد كه اميدوار است كه توكيو هر چه سريع تر و قبل از انقضاي قرارداد امريكا، در اين زمينه تصميم بگيرد.

وفايي زاده با اشاره به اين كمك توكيو، مي گويد: حكومت افغانستان از جنوري سال ۲۰۱۶ كنترول فضاي هوايي كشور را به عهده نخواهد گرفت؛ قرار بود كه حكومت كابل اين مسووليت را از اوايل سال ۲۰۱۵ به عهده گيرد،‌ اما مشكلات فني مانع اين كار شد.
اين در حالي است كه رياست جمهوري روز گذشته با نشر خبرنامه‌اي به وزارت ترانسپورت و هوانوردي دستور داده تا آمادگي ها براي گرفتن مسووليت فرودگاه هاي كابل، بلخ، هرات و قندهار را تا سال ۲۰۱۶ اتخاذ كنند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟