6 میلیارد دالر ارزش اقتصادی خشخاش کشت شده در افغانستان

  • انتشار: ۳۱ ثور ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعیاقتصادتیتر 1
  • شناسه مطلب: 42498

جاوید احمد قایم، معاون وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان می‌گوید که ارزش اقتصادی مواد مخدر کشت شده در سال گذشته میلادی در افغانستان، حدود 4 تا 6 میلیارد دالر محاسبه شده است.

یک تحقیق پیرامون میزان و علل کشت کوکنار در افغانستان آمار تکان دهنده ای را نشان می دهد.

وزارت مبارزه با مواد مخدر و دفتر مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل امروز (دوشنبه) در گزارش جدید خود اعلام کردند که دلایل اصلی افزایش کشت و قاچاق مواد مواد مخدر ضعف قانون، بی‌ثباتی سیاسی، افزایش ناامنی‌ها، نبود حاکمیت دولت و فساد اداری می‌باشند.

براساس این گزارش کشت کوکنار در سال ۲۰۱۷ میلادی ۸۷ درصد افزایش داشته و افزایش قیمت مواد مخدر یکی از دلایل اصلی رو آوردن دهقانان به کشت کوکنار خوانده شده است.

جاوید احمد قایم معین اداری وزارت مبارزه با مواد مخدر در مورد دلایل افزایش تولید مواد مخدر در افغانستان گفت: «از یک طرف در بخش اقتصادی کشت کوکنار سبب شده تا اقتصاد نامشروع بیشتر شود. با کشت زیادتر پول زیادتر از مواد مخدر به دست آمده است. ارزش اقتصادی مواد مخدر در سال گذشته در داخل افغانستان حدود ۴ تا ۶ میلیارد دالر محاسبه شده است.»

براساس آمار این وزارت، دهقانان افغانستان از این مقدار پول تنها ۱.۴ میلیارد دالر را به دست می‌آورند. این گزارش امروز، دوشنبه نشر شد و برای تهیه این گزارش با بیش از ۴ هزار دهقان و ۱۲۰۰ متنفذ در قریه‌ها در ۱۳۰۰ روستا در سراسر افغانستان مصاحبه شده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟