277 مهاجر اخراج شده افغان از ترکیه وارد کابل شد

  • انتشار: ۱۹ حمل ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعیتیتر 2
  • شناسه مطلب: 39373

گروهی 227 نفره از پناهجویان افغانستان که به صورت غیرقانونی وارد ترکیه شده بودند، توسط نیروهای پلیس این کشور در ولایت‌های آغری، ایغدیر و ارزروم دستگیر و پس از مراحل قانونی با هواپیمای چارتر به کابل بازگردانده شدند.

مقامات در ولایت ارزروم ترکیه اعلام کرد که دور دیگر اخراج گروهی 204 نفره از پناهجویان افغان از ‌ترکیه برای ساعت 11:00 امروز یکشنبه 8 آپریل از فرودگاه شهر ارزرم به مقصد کابل برنامه ریزی شده است. مدارک سفر 467 نیز تا روز دوشنبه آماده و صاحبان مدارک اخراج خواهند شد.

سهیلا شالیزی مسئول دفتر نمایندگی شرکت هواپیمایی آریانا افغان نیز به خبرنگار آناتولی از آغاز پروازهای چارتر به منظور انتقال پناهجویان خبر داده و گفت که با مقامات ترکیه توافق حاصل شد به دلیل ورود موج جدیدی از مهاجرت افغانها از طریق ایران به شهرهای شرقی، پروازهای چارتر از فرودگاه ارزروم ترکیه به کابل صورت گیرد.

هاشم ازوجان، رئیس اداره‌ مهاجرت شهر ارزروم اعلام کرد که پیش از این در زمینه روند اخراج پناهجویان به افغانستان با مشکلات تهیه مدرک مواجه بودیم اما در حال حاضر با سفر کارمندان سفارت افغانستان به این شهر این روند سرعت بخشیده و نیازی برای انتقال پناهجویان از شهرهای شرقی به آنکارا و استانبول نیست.

به گزارش خبرنگار آناتولی از ارزوم ترکیه مقامات امنیتی و محلی کشور می گویند بازگرداندن و هزینه های بلیط هواپیما و سایر پناهجویان برعهده ترکیه بوده و دولت افغانستان نیز برای رسیدگی به امور پناهندگان کمک‌های لازم را انجام خواهد داد.

گفتنی است پناهجویان بعد از عبور از مرز مشترک ایران- ترکیه، مسافتی بیش از 250 کیلومتر از منطقه مرزی تا شهرهای آغری و ارزروم را اکثرا پیاده طی می‌کنند. این مسیر کوهستانی و سرد هنوز با برف پوشیده است و مشکلات زیادی را برای پناهجویانی که به‌شکل غیرقانونی از مرز گذشته‌اند ایجاد کرده است.

ترکیه یگانه کشوری نیست که پناهجویان افغان را به صورت اجباری از آن کشور اخراج می کند. در حدود دو سال گذشته، شماری از کشور های اروپایی به شمول آلمان، ناروی، هالند و برخی دیگر کشور های اروپایی نیز صد ها پناهجوی افغان را از آن کشور اخراج کرده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟