فواید گندنه برای سلامتی بدن و نقش آن در تامین صحت جسمی

  • انتشار: ۲۹ ثور ۱۴۰۳
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 181121

از جمله فواید گندنه که البته در مورد سایر اعضای خانواده پیاز نیز مطرح است، وجود ماده کوئرستین و اهمیت آن در پیشگیری از بعضی سرطان‌ها است.

در ادامه به برخی از مهمترین خواص گندنه اشاره میکنیم.

فواید گندنه

به گزارش خبرگزاری اطلس، فواید گندنه یکی از مواردی است که تاکید زیادی بر آن برای ارتقای سلامت می‌شود.

استفاده از سبزیجات روشی مطمئن برای فیبر، سلامت دستگاه گوارش و بسیاری از مزایای دیگری است که در ادامه فهرست‌وار ذکر می‌شوند: افزایش قدرت سیستم قلبی عروقی بدن، حفظ سلامت استخوان، اثر پیشگیری کننده در برابر ابتلای به انواع سرطان، منظم‌کردن حرکات روده و افزایش سلامت دستگاه گوارش، بهبود بینایی، کمک به انجام زایمانی بی‌خطر و در نهایت ارتقای سطح کارکرد سیستم ایمنی بدن از جمله این موارد هستند.

فواید گندنه

پیشگیری از بروز سرطان (فواید گندنه)

از دیگر خواص «گندنه» که البته در مورد سایر اعضای خانواده پیاز نیز مطرح است، وجود ماده کوئرستین و اهمیت آن در پیشگیری از بعضی سرطان‌ها است. به‌رغم اینکه در این زمینه تحقیقات ادامه دارد، ولی نتایجی که تاکنون به‌دست آمده است حاکی از آن است که ماده کوئرستین دارای نقشی مهم در پیشگیری از انواعی از سرطان شامل سرطان سینه، سرطان پروستات، سرطان روده بزرگ، سرطان ریه، سرطان تخمدان است.

بهبود سلامت قلب (فواید گندنه)

آلیسین یکی از ترکیباتی است که مصرف آن رابطه مستقیمی با کاهش سطح LDL (کلسترول بد) و در نتیجه کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌های مزمن از جمله آترواسکلروزیس و بیماری‌های قلبی‌وعروقی دارد.

همچنین با اثر هم‌افزایی که این ماده با پتاسیم دارد، باعث کاهش فشارخون می‌شود.

خوشبختانه مقدار قابل توجهی از آلیسین در «گندنه» وجود دارد و باعث شده که موارد فوق از جمله مهمترین خواص «گندنه» برای حفظ و ارتقای سلامت فرد مصرف‌ کننده این سبزی باشد.

بهبود سلامت استخوان

فواید گندنه و مواد مغذی موجود در آن اعم از ویتامین و مواد معدنی دارای گس «گندنه» زیادی است، ولی یکی از مهم‌ترین آن‌ها وجود ویتامین K است.

مصرف این ویتامین باعث کمک در حفظ و بهبود تراکم معدنی و سلامت استخوان به‌ خصوص با افزایش سن ما که با کاهش تراکم معدنی استخوان زمینه را برای ابتلای به بیماری‌هایی نظیر پوکی استخوان و عود بیماری‌هایی نظیر آرتریت خواهد شد، می‌شود.

تقویت سیستم ایمنی بدن

اگرچه بیشترین تمرکز بر روی ترکیبات آلی موجود در «گندنه» و خواص آن‌ها است، ولی نباید از مواد مغذی سنتی موجود در این ماده و نقش آن‌ها در بدن هم غافل شد.

از جمله این موارد ویتامین C. است که از دیرباز بر نقش آن بر تحریک تولید سلول‌های قرمز خونی و همچنین کلاژن (که نقشی مؤثر در تولید عرق خونی، سلول‌های بدن، بافت‌ها و سلول‌های ماهیچه‌ای دارد) و بالا بردن سطح سیستم ایمنی بدن فرد مصرف کننده تاکید شده است.

سم‌ زدایی از بدن

سم‌زدایی بدن پدیده‌ای است که می‌تواند بدن را خالی از عناصری کند که شانس ابتلای انسان را به بیماری‌ها افزایش می‌دهد.

«گندنه» با توجه به خواص دیورتیکی که دارد و با توجه به خواص دیگری همچون خاصیت ضد باکتری و همچون آنتی‌اکسیدانی این ماده می‌تواند در زمینه سم‌زدایی از بدن و دفع موادی همچون آب، نمک و حتی چربی‌های اضافی نقش موثری ایفا کرده و بدن را از وجود این چنین عناصری خالی کند.

سلامت چشم

حفظ و بهبود قدرت دید از دیگر فواید گندنه است که این امر با داشتن موادی نظیر لوتین و زاکسنتین که مسئول کاهش استرس اکسیداتیو در چشم و تاخیر در پدیدار شدن پدیده مخرب آب مروارید در چشم است، حاصل می‌شود.

آن‌ها همچنین به کاهش یا جلوگیری از دژنراسیون ماکولا کمک می‌کنند و از این طریق باعث حفظ سلامت چشم شما می‌شوند.

حتما بخوانید: خواص اعجاب انگیز بادنجان رومی!