۲۰۲۳ رسما گرم‌ترین سال تاریخ کره زمین شد

  • انتشار: ۲۰ جدی ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 167973

رصدخانه کوپرنیک اروپا در گزارش سالانه خود در روز سه شنبه گزارش داد که دمای کره زمین در سال گذشته میلادی در مقایسه با دوران پیش از انقلاب صنعتی، معادل ۱.۴۸ درجه سانتیگراد گرمتر شده است و در واقع سال ۲۰۲۳ را به صورت رسمی گرم‌ترین سال تاریخ سیاره زمین نامید.

این رصدخانه اعلام کرد، سال ۲۰۲۳ با میانگین دمای ۱۴.۹۸ درجه سانتیگراد، ۱.۴۸ درجه سانتیگراد گرمتر از دوران ماقبل صنعتی شدن (۱۸۵۰-۱۹۰۰) بوده است. رکورد جدید با اختلاف زیادی معادل ۰.۱۷ درجه سانتیگراد بیشتر از رکورد قبلی مربوط به سال ۲۰۱۶ بود.

در پس این گرمایش فهرست بلندبالایی از بلایای آب و هوایی نهفته است که انتشار گازهای گلخانه‌ای به آن‌ها دامن می‌زند. آتش‌سوزی‌های گسترده در کانادا، خشکسالی شدید در شاخ آفریقا و خاورمیانه، موج بی سابقه گرمای تابستانی در اروپا، ایالات متحده و چین، رکورد گرمای زمستانی در استرالیا یا آمریکای جنوبی، بارش‌های ویرانگر و طوفان‌های شدید از جمله آن‌هاست.

سامانتا برگس، معاون سرویس تغییرات اقلیمی کوپرنیک اتحادیه اروپا در این باره گفت که اگر داده‌های سالانه کوپرنیک به سال ۱۸۵۰ بازگردد، دمای ثبت شده در سال ۲۰۲۳ «احتمالاً بیش از دمای تمام دوره‌ها برای حداقل صدهزار سال است؛ که به لطف حلقه‌های درختان یا هسته‌های یخی شناخته شده است.»

او افزود که در سال ۲۰۲۳ «رکوردهای آب و هوایی به صورت دومینووار سقوط کرده‌اند.»

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟