یک نهاد امدادرسان: ۹۰ درصد مهاجران اخراج‌شده از پاکستان در تورخم سرپناه ندارند

  • انتشار: ۲۹ عقرب ۱۴۰۲
  • سرویس:
  • شناسه مطلب: 161079

یک نهاد امدادرسان موسوم به «اسلامیک ریلیف» از وضعیت مهاجران اخراج‌شده از پاکستان در مرز تورخم ابراز نگرانی کرده است.

این نهاد روز یک‌شنبه، ۲۸ عقرب، در گزارشی گفته است که این مهاجران با مشکلات متعددی از جمله نبود سرپناه، غذا، فراهم نبودن آموزش، تسهیلات بهداشتی و کمبود آب آشامیدنی مواجه هستند.

بربنیاد این گزارش، ۹۲ درصد از خانواده‌ها دسترسی آسان به آب آشامیدنی قابل حمل دسترسی ندارند، ۹۰ درصد بدون سرپناه هستند و ۷۱ درصد نیز به تسهیلات حفظ‌الصحه به‌ویژه دست‌شویی به آسانی دسترسی ندارند.

در گزارش آمده است: «۸۳ درصد از سرپرستان خانواده‌های مصاحبه‌شده گزارش کردند که کمتر از دو وعده غذایی در روز دارند. ۹۰ درصد گزارش کردند که به آموزش و وسایل و ابزارهای آموزشی برای فرزندان خود دسترسی ندارند.»

همچنان ۹۸ درصد از افراد مصاحبه‌شونده در خصوص مسله حفاظتی نگرانی کرده‌اند.

از این میان ۳۸ درصد در قبال محافظت کودکان، ۳۱ درصد در مورد محافظت از کهن‌سالان، نه درصد درباره خشونت‌های مبتنی بر جنیست و هفت درصد نیز در خصوص امنیت شخصی‌شان نگران هستند.

همچنان ۶۲ درصد مصاحبه‌شونده‌گان نگران مسایل صحی هستند که از این میان ۳۹ درصد در مورد اسهالات و بیماری‌های گوارشی، ۳۳ درصد در مورد مشکلات تنفسی، ۲۵ درصد در خصوص بیماری‌های روانی و سه درصد نیز درباره جراحات‌شان نگرانی نشان داده‌اند.

اسلامیک ریلیف گفته است که هدف اولیه این سروی شناسایی و پاسخ‌گویی به نیازهای عودت‌کنندگان افغانستانی از پاکستان در منطقه مرزی تورخم بود و این سروی از طرح واکنش اضطراری در آینده پشتیبانی خواهد کرد.

این در حالی است که سازمان جهانی صحت (WHO) به تازه‌گی اعلام کرده است، بیشتر افرادی که از پاکستان به افغانستان برگشته‌اند، زنان و کودکان هستند.

این نهاد افزوده است که با نزدیک‌شدن فصل زمستان، این افراد در معرض آسیب‌پذیری بیشتر قرار خواهد گرفت.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟