یک مقام بریتانیایی: نتوانستم شواهدی برای رد ادعای جنایت جنگی علیه نیروهای ویژه در افغانستان پیدا کنم

  • انتشار: ۲ حوت ۱۴۰۲
  • سرویس: سیاست
  • شناسه مطلب: 172957

جانی مرسر، افسر کهنه‌کار و معاون وزیر دفاع بریتانیا می‌گوید که با تلاش‌های زیاد نتوانسته است مدرکی برای رد ادعای جنایت جنگی نیروهای ویژه این کشور در افغانستان پیدا کند.

مرسر روز سه‌شنبه، ۱ حوت به یک هیأت تحقیق گفت که فرماندهان نیروهای ویژه بریتانیا نیز نتوانستند به سوالات اساسی در این مورد پاسخ ارایه کنند.

رسانه‌های بریتانیایی به نقل از مرسر گزارش دادند که احتمالاً شماری از غیرنظامیان از سوی این نیروها در جریان ماموریت‌شان در افغانستان بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ کشته شده باشند.

این مقام دفاعی بریتانیا به نقل از برخی از نیروهای ویژه این کشور تایید کرد که احتمالاً این ادعا درست باشد.

مرسر افزود: «نگرانم چرا شخصیت‌های ارشد وزارت دفاع نمی‌توانند شواهدی برای رد این ادعاها ارایه کنند.»

به‌رغم مخالفت افسران ارشد و پرسنل وزارت دفاع بریتانیا، اما چندی پیش یک دادگاه تحقیقی را در مورد ارتکاب جنایت جنگی نیروهای ویژه این کشور (اس‌ای‌اس) در افغانستان آغاز کرده بود.

تسا گرگوری، یک وکیل از طرف خانواده‌های افغانستانی گفت: «امروز متوجه شدیم در حالی که مرسر در جریان دادرسی موکلان ما به دادگاه می‌گفت که چیزی برای دیدن وجود ندارد.»

این در حالی است که بربنیاد تحقیقات یک سازمان حقوقی بریتانیایی زیر نام «لی‌دی» که از ماه دسامبر ۲۰۲۲ آغاز شده است، نیروهای ویژه بریتانیا در افغانستان بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ ممکن دست‌کم ۸۰ غیرنظامی افغانستانی را کشته‌ باشند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟