یوان‌اچ‌سی‌آر: بیش از سه میلیون تن در افغانستان آواره هستند

  • انتشار: ۱۶ قوس ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 1
  • شناسه مطلب: 163192

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان (UNHCR) می‌گوید که هنوز ۳.۲۵ میلیون تن در افغانستان بی‌جا شده‌گان داخلی هستند.

این سازمان روز چهارشنبه، ۱۵ قوس، با نشر گزارشی گفته است که ۵.۵۳ میلیون افغانستانی نیز در کشورهای همسایه به‌سر می‌برند.

یوان‌اچ‌سی‌آر تاکید کرده که نیازهای مردم در افغانستان به‌شدت زیاد است و پیش وقوع زمین‌زمین‌لرزه هرات و آغاز روند اخراج اجباری پناه‌جویان افغانستانی از پاکستان، حدود ۲۹.۲ میلیون افغانستانی در سال ۲۰۲۳ نیازمند دریافت کمک‌های فوری بوده‌اند.

در این گزارش آمده است: «نیازها در افغانستان بسیار زیاد است. دو سوم جمعیت افغانستان در سال ۲۰۲۳ به کمک‌های بشردوستانه فوری نیاز داشته‌اند. این برآورد قبل وقوع از زمین لرزه‌های شدید در روزهای ۷، ۱۱ و ۱۵ اکتوبر ولایت هرات انجام شده بود.»

به گفته این سازمان، زمین‌لرزه هرات ۴۸ هزار خانواده را تحت تاثیر قرار داده و حدود ۱۵۷ هزار آسیب‌دیده در این ولایت به کمک‌های فوری زمستانی نیاز دارند.

طبق این گزارش، زمین‌لرزهای هرات دست‌کم ۱۰ هزار خانه را به‌گونه کلی و ۲۰ هزار و ۴۳۰ خانه دیگر را هم به‌طور قسمی تخریب کرده است.

در کنار این، اخراج ۴۲۰ هزار پناه‌جوی افغانستانی از پاکستان به کشور، بحران بشری در افغانستان را افزایش داده است.

کمیساریای عالی سازمان ملل همچنان از برنامه‌ای برای ادغام مجدد بازگشت کننده‌گان افغانستانی خبر داده و می‌گوید که این طرح از محورهای اصلی فعالیت این نهاد در افغانستان است.

یکی از عوامل مهم بی‌جا شدن خانواده‌ها در افغانستان جنگ‌های دو دهه اخیر طالبان با نیروهای حکومت پیشین عنوان می‌شود.

با گذشت بیش از دو سال از سلطه دوباره طالبان، اما این گروه نتواسته تا خانواده‌های بی‌جا شده را دوباره به مناطق اصلی‌شان برگرداند.

در کنار جنگ‌های داخلی، فقر و بی‌کاری و خشک‌سالی‌های پیهم از دیگر عوامل آوره شدن مردم در افغانستان گفته شده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟