یاری: بندر چابهار قیمت کالاهای مصرفی در افغانستان را کاهش خواهد داد

  • انتشار: ۶ حوت ۱۳۹۷
  • سرویس: اقتصادتیتر 2
  • شناسه مطلب: 53904

یما یاری، وزیر فواید عامه در مراسم ارسال اولین محموله صادراتی افغانستان به هند از طریق بندر چابهار تاکید کرد که این بندر باعث می شود قیمت کالاهای مصرفی برای مصرف کنندگان کاهش یابد.

به گزارش اطلس به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ وزیر فواید عامه در این مراسم گفت که انتقال اولین محموله کالاهای افغانستان به کشور هندوستان از طریق بندر چابهار نماد تعهد کشورهای ذی دخل برای اجرای سریع و موثر موافقتنامه چابهار است.
یما یاری اظهار داشت: افتتاح بندر ترانزیتی چابهار تجارت را در منطقه رونق خواهد بخشید و با بکارگیری هزینه‌های یکسان گمرکی، قیمت تمام‌شد کالاها پایین خواهد آمد و باعث تنظیم قیمت ها برای مصرف کنندگان و عرضه کنندگان خواهد شد.
وی افزود: رشد مبادلات تجارتی بین افغانستان و کشورهای آسیای میانه در سال های اخیر بیش از دو برابر افزایش داشته است و شاخص‌های اقتصادی نشان دهنده آن است که میزان مبادلات تجارتی میان کشورهای منطقه و افغانستان به سرعت در حال رشد است.
وزیر فواید عامه افغانستان گفت که ارقام ارائه شده از میزان صادرات افغانستان نشان می‌دهد که 30 درصد رشد داشته و بیشتر این صادرات از مسیرهای جدید ترانزیتی به کشورهای مقصد صورت گرفته است.
یما یاری، وزیر فواید عامه افغانستان خاطرنشان کرد که اکنون در منطقه تجاری چابهار 150 شرکت به ارزش پنجاه میلیون دالر سرمایه گذاری کرده اند و سیزده فابریکه و سه گدام توسط این شرکت ها در این منطقه اعمار گردیده است.
قابل ذکر است که بندرچابهار چابهار در مقایسه با بندر کراچی ۷۰۰ کیلومتر به مرکز افغانستان نزدیک‌تر است و هزینه انتقال هر کانتینر از این مسیر، بین ۵۰۰ یا ۱۰۰۰ دالر کاهش خواهد یافت.
کارشناسان اقتصادی تاکید دارند که بندر چابهار ارزان ترین و نزدیک ترین مسیر ترانزیتی برای دسترسی افغانستان به آب های بین المللی و وصل شدن به مسیرهای ترانزیت جهانی است. بندر چابهار علاوه بر آوردن صدها میلیون دالر حق ترانزیت به افغانستان، وابستگی تجارتی – ترانزیتی افغانستان به پاکستان را کاهش داده و افغانستان را قادر می‌سازد تا سیاست تجارت خارجی خود را به میزان وابستگی کمتری به پاکستان طراحی کند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟