گیر ماندن ده‌ها مهاجر در مرز‌های مسدود شده فنلند با روسیه

  • انتشار: ۲۹ عقرب ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 161132

تنها یک روز بعد از مسدود شدن چندین گذرگاه مرزی‌ فنلند با روسیه، ده‌ها مهاجر در تلاش ورود به فنلند، پشت حصار‌های تازه ایجاد شده در این نقاط مرزی گیر مانده‌اند.

به گفته مقامات فنلندی، روز شنبه بیش از ۶۰ مهاجر از طریق گذرگاه مرزی وارتیوس وارد فنلند شدند.

فنلند روسیه را متهم می‌کند که در واکنش به عضویتش در سازمان ناتو و همکاری هایش با امریکا، مهاجران را به مرزهای فنلند می‌فرستد.

جمعه شب ۱۷ نومبر، نگهبانان مرزی فنلند در چهار گذرگاه میان روسیه و فنلند، موانعی را ایجاد کردند تا مانع ورود مهاجران غیرقانونی از روسیه شوند. این چهار گذرگاه مرزی، والیما، ایماترا، نویجاما و نییرالا در جنوب شرق فنلند موقعیت دارند و نقاط عمده عبور و مرور میان هردو کشور محسوب می‌شوند .

به گفته مقامات فنلندی، بعد از ظهر روز شنبه، دهها مهاجر به مرز نویجاما و والیما رسیدند و پشت حصار مرزی کمپ ایجاد کردند. دو تن از این مهاجران موفق شدند از حصار مرزی بگذرند. نگهبانان گفتند که در حال استحکام موانع مرزی هستند تا از ورود مهاجران جلوگیری کنند.

به گفته مقامات، هفته گذشته حدود ۳۰۰ مهاجر عراقی، یمنی، سومالیایی و سوری از روسیه وارد این کشور شدند.

در حال حاضر چهار گذرگاه دیگر مرزی میان فنلند و روسیه باز است اما مهاجران تنها می‌توانند خود را به دو گذرگاه سالا و وارتیوس معرفی کنند. روز شنبه ۶۷ مهاجر به گذرگاه وارتیوس رسیدند و وارد فنلند شدند.

یک افسر مرزی به یک تلویزیون محلی گفت که فنلند به این دلیل این پناهجویان را پذیرفت که در صورت بازگشت، روسیه از پس گرفتن آن‌ها خودداری می‌کرد.

روز جمعه، روسیه در واکنش به تصمیم مسدود کردن مرزها از سوی فنلند، آن را «یک اشتباه جدی» خواند که به گفته کرملین، باعث تخریب روابط هردو کشور خواهد شد.

یک روز پیشتر، ریکا پورا، وزیر مالیه و عضو حزب ضد مهاجران فینس گفت که در صورت نیاز، کشورش همه نقاط مرزی با روسیه را مسدود خواهد کرد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟