گوترش: میزان مرگ و میرها در غزه بی‌سابقه است

  • انتشار: ۲۴ قوس ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 164379

دبیر کل سازمان ملل متحد با انتقاد از اسرائیل تصریح کرد که میزان مرگ و میرها در غزه در نتیجه حملات اسرائیل بی‌سابقه است.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد بار دیگر بامداد جمعه درباره میزان تلفات غیرنظامیان در غزه در نتیجه حملات رژیم اسرائیل هشدار داد.

دبیر کل سازمان ملل تصریح کرد حجم عملیات نظامی اسرائیل علیه حماس و میزان مرگ و میرها و تخریب‌ها در غزه بی‌سابقه و غیرقابل تحمل هستند.

او همچنین تصریح کرد وضعیت فعلی در غزه امکان انجام عملیات‌های بشردوستانه در این باریکه را غیرممکن کرده است.

گوترش همچنین گفت سازمان ملل از تشدید تنش‌ها در کرانه باختری اشغالی از جمله قدس شرقی نگران است.

وزارت بهداشت غزه روز پنجشنبه اعلام کرد که شمار شهدا از زمان آغاز حملات اسرائیل در غزه به ۱۸ هزار و ۷۸۷ نفر رسیده است. ۵۰ هزار و ۸۹۷ نفر هم بر اثر این حملات زخمی شده‌اند.

طبق آمارهای سازمان ملل متحد نزدیک به ۱.۹ میلیون فلسطینی که معادل ۸۵ درصد جمعیت نوار غزه است از زمان آغاز جنگ آواره شده‌اند.

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس در روز هفتم اکتبر (۱۵میزان) در پاسخ به بیش از هفت دهه اشغال فلسطین و نزدیک به دو دهه محاصره غزه و زندان و شکنجه هزاران فلسطینی عملیات موسوم به «طوفان الاقصی» را آغاز کرد.

این عملیات یکی از مرگبارترین حملات علیه این رژیم بود. مبارزان حماس در چند نقطه از حصارهای مرزی به داخل اراضی اشغالی نفوذ کردند، به روستاها یورش بردندو علاوه به هلاکت رساندن شمار زیادی از اسرائیلی‌ها، شماری از آن‌ها را به اسارت گرفتند.

رژیم صهیونیستی در پاسخ به این عملیات، حملات سنگینی را علیه غزه آغاز کرد و این منطقه را تحت محاصره کامل قرار داد. با وجود این، آن‌طورکه تحلیلگران می‌گویند، عملیات طوفان‌الاقصی شکست امنیتی-سیاسی بزرگی را به اسرائیل تحمیل کرده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟