گزارش دیلی تلگراف؛ کاهش ٨۵ درصدی کشت مواد مخدر در افغانستان

  • انتشار: ۱۲ میزان ۱۴۰۲
  • سرویس:
  • شناسه مطلب: 155509

روزنامه بریتانیایی دیلی تلگراف گزارش داده که کشت خشخاش در افغانستان زیر حاکمیت طالبان ۸۵ درصد کاهش یافته است.

روزنامه‌ی دیلی تلگراف بریتانیا به نقل از یک شرکت خدمات اطلاعات جغرافیایی گزارش داده که کشت خشخاش در سال ۲۰۲۳ زیر ۳۰ هزار هکتار زمین بوده است که این خود نشان دهنده کاهش ۸۵ درصدی است.
این روزنامه افزوده است که پس از فرمان منع کشت خشخاش در اپریل (حمل) سال گذشته از سوی رهبر طالبان در افغانستان، کارشناسان این فرمان را «موفق‌ترین» تلاش برای مبارزه با مواد مخدر در «تاریخ بشر» عنوان کرده‌اند.گرام اسمیت، کارشناس در امور افغانستان در گفتگو با دیلی تلگراف تاکید کرده که مبارزه طالبان با کشت مواد مخدر تا اکنون موفق‌ترین تلاش برای محو این مواد در تاریخ بشریت بوده است.
همچنین بر اساس گزارش الیسس، نهاد تحقیقی انگلیس «ولایت‌های هلمند، نیمروز و فراه بیشترین کاهش را در فیصدی‌های ۹۱، ۹۵ و ۹۹ نشان می‌دهد.»

در همین حال، دیوید منسفیلد، کارشناس اهل بریتانیا در اقتصاد غیرقانونی افغانستان نیز تاکید کرده که : «شواهدی وجود دارد که دستور منع کشت خشخاش بطور کلی از سوی جمعیت روستایی افغانستان پذیرفته نشده است و حتی بعضی از مسوولان طالبان (آمار اسلامی) آماده پذیرش این ممنوعیت نیستند.»

این روزنامه همچنان به نقل از شرکت خدمات اطالاعات جغرافیایی افزوده که کشت خشخاش در مناطق کوهستانی ولایت بدخشان از ۱۳۸۰۳ هکتار به ۱۵۳۹۱ هکتار زمین افزایش یافته است.

از سوی ‌هم دیلی تلگراف نگاشته است که دستور منع کشت خشخاش ازسوی طالبان، معادل ۴۵۰ هزار شغل «تمام وقت» را از بین برده است.

روزنامه‌ی دیلی تلگراف با اشاره به اینکه این ممنوعیت ضربه‌ی بزرگی به دهقانان وارد کرده افزوده است که هنوز درگیری خشکسالی، جنگ و قطع کمک‌های توسعه‌ای ضربه‌ای بزرگی بر آنان وارد کرده است.

قابل یاد آوری است که پیش از این نیز سازمان ملل با نشر گزارشی گفته بود که قاچاق متامفتامین در داخل و کشور‌‌های اطراف افغانستان در سال‌های اخیر افزایش یافته است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟