کندی روند توزیع پاسپورت؛ باشندگان کابل: بازار سیاه توزیع غیرقانونی پاسپورت افزایش یافته است

  • انتشار: ۱۲ حوت ۱۴۰۲
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 173984

شماری از پایتخت نشینان از کندی روند توزیع پاسپورت انتقاد می‌کنند و می‌گویند که به دست آوردن گذرنامه برای آنان هم‌چون رویا شده است.

این پایتخت‌نشینان می‌گویند که بیشتر از یک سال است که در انتظارند تا بتوانند گذرنامه به دست آورند.

ریاست عمومی پاسپورت که شهروندان کشور به ویژه پایتخت نشینان برای رسیدن به آن ناگزیرند از این جاده‌ها که طالبان آن‌را با تانک‌ها بسته‌اند بگذرند شهروندان به ویژه بیمارداران را با سردرگمی مواجه ساخته است.

طالبان یک ماه پیش روند ثبت نام برای به دست آوردن گذرنامه از طریق فورم آنلاین از سر گرفته‌اند اما شماری از باشندگان کابل می‌گویند که این روند ماه‌ها زمان می‌برد.

ابراهیم باشنده کابل می‌گوید: «ما پاسپورت انلاین خانه پوری کردیم مدت یک سال می شود که موفق نشدیم که پاسپورت بگیریم نوبت ما نرسیده و این حق شهروندی ما است که تا یک سال وقت ضایع شده اما پاسپورت نگرفتیم.»

ساحل که یکی از این متقاضیان است گفت: «می خواهم پاسپورت بگیرم بروم خارج تحصیل کنم اما ریاست پاسپورت که می رم ماه ها طول می کشد نمی شود.»

با این حال شماری از باشندگان کابل خواهان ایجاد سهولت در گرفتن گذرنامه هستند. به ویژه بیمارداران که بیماران شان تنها در بیرون از کشور درمان خواهند شد.

جبار خان متقاضی پاسپورت افزود: «من مریض دارم هر روز می روم پاسپورت را گرفته نمی تانم که پاکستان بروم مریض من در خانه افتاده است.»

سلما، همچنان باشنده کابل خواهان بازگشایی روند توزیع پاسپورت شده و می‌گوید: «پاسپورت را باید باز کند شخص مجبور است پاسپورت داشته باشد، راه‌ها را بند کردند»

با این همه شماری از شهروندان کشور به این باور استند که به علت کندی روند توزیع گذرنامه از سوی طالبان، اکنون بازار سیاه و غیر قانونی توزیع پاسپورت افزایش یافته است و مردم در بدل پول پاسپورت می گیرند.

پیش از این شماری از باشندگان کابل به رسانه ها گفتند که ناگزیر شده اند با استفاده از کمیشن‌کاران گذرنامه دریافت کنند اما در بدل پرداخت بیشتر ۳۰۰۰ دالر امریکایی.
طالبان این ادعاها را همواره رد کرده‌اند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟