کمیسیون حقوق بشر پاکستان تصمیم اخراج پناه‌جویان افغانستانی را غیرقانونی خواند

  • انتشار: ۱۲ میزان ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 155594

کمیسیون حقوق بشر پاکستان در واکنش به تصمیم دولت آن کشور مبنی بر اخراج پناه‌جویان افغانستانی آن را غیرقانونی خوانده و گفته است که آن‌ها حق اخلاقی دارند به پاکستان پناه ببرند.

کمیسیون حقوق بشر پاکستان روز چهارشنبه، ۱۲ میزان، با نشر خبرنامه‌ای در شبکه ایکس نوشته است: «تصمیم دولت برای اخراج بیش از یک میلیون مقیم خارجی غیرقانونی ظرف ۳۰ روز به ادعای این که آن‌ها با گروه‌های تروریستی و جنایتکار ارتباط دارند، نه تنها نشان‌دهنده فقدان شفقت است؛ بلکه یک دیدگاه کوتاه‌بینانه و محدود به امنیت ملی را نیز منعکس می‌کند.»

این نهاد افزوده است که اکثریت این افراد را پناهنده‌گان آسیب‌پذیر افغانستانی و افراد بدون تابعیت تشکیل می‌دهند که پاکستان برای چندین نسل خانه‌شان بوده است.

در خبرنامه آمده است: «غیرقابل قبول است که آن‌ها را به‌خاطر اشتباهات عده‌ای برگزیده مسوول بدانیم.»

کمیسیون حقوق بشر پاکستان تصریح کرده است که آن‌ها حق اخلاقی دارند که به این کشور پناه ببرند و همراه‌شان با عزت و همدلی رفتار شود.

این نهاد خاطرنشان کرده که این تصمیم با قوانین بین‌المللی حقوق بشر در تضاد است و باید به‌صورت فوری لغو شود.

این در حالی است که روز گذشته سرفراز بوگتی، وزیر امور داخله موقت پاکسان در یک نشست خبری گفته بود که ۱.۷ میلیون مهاجر افغانستانی باید تا یک نوامبر سال روان پاکستان را ترک کنند، در غیر آن در خطر اخراج قرار خواهند گرفت.

به‌دنبال نشر این گزارش‌ها، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان نیز گفت که اسلام‌آباد باید در برنامه اخراج مهاجران افغانستانی از آن کشور تجدید نظر کند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟