کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهنده‌گان: افغانستان در وضعیت اضطراری دایمی قرار دارد

  • انتشار: ۱۴ قوس ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 162886

لئونارد زولو، مسوول بخش افغانستان کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان می‌گوید که اخراج پناه‌جویان افغانستانی از پاکستان، افغانستان را در وضعیت اضطراری دایمی قرار داده است.

زولو روز دوشنبه، ۱۳ قوس، به اب‌سرور گفته که وضعیت بد بشری در افغانستان پس از تسلط دوباره طالبان بر این کشور آغاز شد و با روند اخراج اجباری پناه‌جویان افغانستانی از پاکستان، این وضعیت حالت دایمی را به خود گرفته است.

این مقام سازمان ملل نقض حقوق‌ بشر از سوی طالبان را دلیل منزوی شدن این گروه از جامعه جهانی و ادامه بحران بشری در کشور می‌داند.

زولو همچنان با اشاره به اخراج پناه‌جویان افغانستانی از ایران و پاکستان تصریح کرده که بازگشت سیل‌آسای آنان به کشور، نهادهای مددرسان را با چالش جدیدی روبه‌رو کرده است.

به گفته وی، روزانه دست‌کم ۲۰ هزار پناه‌جوی افغانستانی از پاکستان اخراج می‌شوند.

پیش از این کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهنده‌گان از پاکستان خواسته بود تا قوانین بین‌المللی را در زمینه اخراج پناه‌جویان افغانستانی رعایت کند.

طبق اطلاعات این نهاد، در حال حاضر حدود ۲۹ میلیون تن در افغانستان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

این در حالی است پیش از این نیز نهادهای بین‌المللی با ابراز نگرانی از ادامه اخراج پناه‌جویان افغانستانی از پاکستان و ایران به کشور گفته‌اند که شمار زیادی از بازگشت کننده‌گان جای برای رفتن ندارند.

آنان از اسلام‌آباد خواستند تا روند اخراج پناه‌جویان را فوراً متوقف کند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟