کمیته بین‌المللی نجات: کشورهای اتحادیه اروپا به پناهجویان افغانستانی بی‌توجهی می‌کنند

  • انتشار: ۱۰ جوزا ۱۴۰۲
  • سرویس: اخبار مهاجرین
  • شناسه مطلب: 140954

کمیته بین‌المللی نجات، اتحادیه اروپا را به «بی‌توجهی سرسام‌آور» در قبال پناه‌جویان افغانستانی متهم کرده است.

گاردین به نقل از کمیته بین‌المللی نجات امروز (چهارشنبه، ۱۰ جوزا) گزارش داده است که بسیاری از پناه‌جویان نیازمند افغانستان در پشت مرز‌های اتحادیه اروپا در جزایر یونان و در «کمپ‌هایی زندان‌مانند» گیر افتاده‌اند.

این گزارش نشان می‌دهد که کشورهای اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۲ میلادی ۲۷۱ پناه‌جوی افغانستانی را اسکان داده‌اند که ۰.۱ درصدی از مجموع ۲۷۰ هزار پناه‌جوی افغانستانی است که به حمایت دایمی نیاز دارند.

کمیته بین‌المللی نجات، اتحادیه اروپا را به تعهد شکنی‌های مداوم در پیوند به اسکان مجدد و قانونی پناه‌جویان افغانستانی متهم کرده و افزوده که براساس طرحی که در سال ۲۰۲۱ ایجاد شد و آلمان را مکلف به پذیرش ۱ هزار پناه‌جو در هر ماه می‌کرد، این کشور حتی یک تن را نیز اسکان نداده است.

هرچند ۴۱ هزار و ۵۰۰ شهروند افغانستان بین‌ سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ از طریق روند تخلیه در کشورهای اتحادیه اروپا پذیرفته‌ شده‌اند، اما کمیته بین‌المللی نجات آن را کافی نمی‌داند.

در گزارش این نهاد آمده است که ۹۰ درصد از پناه‌جویان افغانستانی در اردوگاه‌های جزایر یونان پس از آزمایش‌های صحی دارای علایم اضطراب و ۸۶ درصد دیگر افسرده‌ تشخیص شده‌اند.

دیوید میلیبند، رییس کمیته بین‌‌المللی نجات، گفته است: «بهانه‌ای برای رفتار متفاوت با افغانستانی ها و پناهنده‌گانی که مجبور به ترک خانه‌های خود در جاهای دیگر شده‌اند، وجود ندارد.»

او گفته است که پذیرش ۸ میلیون اوکراینی در اتحادیه اروپا به معنای توانایی پذیرش پناه‌جویان از سوی کشورهای این اتحادیه است.

توقع کمیته بین‌المللی نجات از کشورهای اتحادیه اروپا این است که تا پنج سال آینده ۴۲ هزار و ۵۰۰ پناه‌جوی افغانستانی را اسکان مجدد دهند.

گزارش نشر شده شامل پناه‌جویانی است که از مسیرهای ناامن خودشان را تا پشت مرز‌های اتحادیه اروپا رسانیده‌اند. مسیرهایی که هرازگاهی به قیمت جان آنان تمام شده است.

هفته گذشته اجساد ۱۸ پناهجوی افغانستانی که در مسیر رسیدن به اتحادیه اروپا در بلغارستان جان باختند، به کابل رسید و از سوی خانواده‌های‌شان به خاک سپرده شدند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟