چین: روابط ما با امریکا در پایین ترین نقطه قرار دارد

  • انتشار: ۲۹ جوزا ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 143172

وزیر امور خارجه چین، در دیدار با همتای آمریکایی خود، گفت: در حال حاضر روابط پکن و واشنگتن در پایین‌ترین سطح از زمان برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور قرار دارد و چین از آمریکا می‌خواهد که صادقانه به اصل چین واحد و سه بیانیه مشترک پایبند باشد.

به نقل از رسانه‌های خارجی، آنتونی بلینکن روز گذشته در اولین سفر خود به چین به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا وارد پکن شد، این بازدید تا امروز (دوشنبه) ادامه خواهد داشت. از سوی دیگر ملاقات گانگ با بلینکن اولین ملاقات این دو، در مقام وزیر امور خارجه است.

گانگ در دیدار با بلینکن خاطرنشان کرد: در حال حاضر روابط چین و آمریکا در پایین ترین سطح از زمان برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور قرار دارد، اما این تقابل با منافع دو ملت و انتظارات مشترک بین المللی همخوانی ندارد.

گانگ افزود: سیاست چین در قبال آمریکا همواره تداوم و ثبات را حفظ کرده است و از اصل اساسی احترام متقابل، همزیستی مسالمت آمیز و همکاری برد-برد که توسط رئیس جمهوری چین پیشنهاد شده است پیروی می کند که باید مورد احترام باشد و از سوی دو طرف پیگیری شود.

وی گفت: چین متعهد به ایجاد روابط پایدار، قابل پیش بینی و سازنده با آمریکا است و انتظار می رود آمریکا نگاهی عینی و منطقی به چین داشته باشد و در رویدادهای بین المللی با آرامش، حرفه ای و منطقی برخورد کند. دو طرف باید توافق در دیدار شی و بایدن در سال گذشته در بالی اندونزی را به طور کامل اجرا و برای تثبیت و هدایت روابط به مسیر درست تلاش کنند.

در این مذاکرات، گانگ موضع قاطع چین در مورد منافع اصلی این کشور و نگرانی‌های اصلی، مانند مسئله تایوان را تصریح کرد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟