چادر کعبه گران‌ترین پوشش پارچه‌ای در تاریخ مکه مکرمه + عکس

  • انتشار: ۱۰ حوت ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 107557

گرانترین پوشش پارچه‌ای تاریخ مکه که قیمت آن بالغ بر ۲۰ میلیون ریال سعودی است متعلق به کعبه است.

به نقل از شبکه العربیه، مجموعه «الملک عبدالعزیز» مجری ساخت و نگهداری گرانترین پوشش پارچه‌ای تاریخ مکه مکرمه، به قسمت‌هایی مثل زیورآرایی، رنگرزی، آزمایشگاه، بافت اتوماتیک، بخش چاپ، و گلدوزی با طلا تقسیم می‌شود.

این مجموعه یک واحد مراقبت از چادر کعبه است که بطور دقیق از آن مراقبت می‌شود.

بیش از دویست صنعتگر طی یک دوره آموزشی، با ارائه طرح‌های بنیادی با کیفیت بالا و استعداد‌های متنوع و سال‌ها تجربه، توانستند به این مرکزملحق شوند.

حمزه شعبان در اظهاراتی گفت: در قسمت گلدوزی با طلا بیشتر از ۳۶ سال است که کار می‌کنم و در طول آن هنر گلدوزی را آموخته ام. من با سیم‌های نقره روکش طلا در قطعه‌ای از حریر گلدوزی می‌کنم و برای برجسته کردن آیات روی آن‌ها را با پنبه پرمی کنم.

وی توضیح داد که این حرفه را با تلاش‌های پی در پی آموخته و با گذشت سال‌ها شاهد تغییرات اساسی در ساز و کار مجموعه بوده است. دولت همه چیز‌هایی را که می‌تواند در بالا بردن کیفیت مجموعه کمک کند در اختیار آن‌ها قرار داده است تا آنچه که متناسب با پوشش کعبه است را ایجاد کنند.

احمد باعنتر از کارکنان بخش پارچه گفت: در بخش جمع آوری پارچه بیشتر از ۳۷ سال است که کار می‌کنم، کار من جمع آوری جداگانه طاقه‌های پارچه ابریشم برای چهار طرف کعبه و سپس وصل کردن آن‌ها به یکدیگر با استفاده از جدیدترین ماشین‌ها و ثابت کردن قطعات طلا بر روی آن است.

او نصیحتی ام برای جوانان علاقمند به این کار داشت: جوانان بخاطر داشته باشند برای این کار خدا انتخابشان کرده است به دلیل اینکه این شغل مبارک است و خیر دنیا و آخرت در آن است.

عبدالله الزبیدی که در قسمت بافت اتوماتیک بیشتر از ۳۹ سال مشغول به کار است با افتخار از کارش در بافتن روپوش کعبه اظهار داشت از آنچه انجام می‌دهد خوشحال است و نعمت حاصل از کارش را در زندگی شخصی خود احساس می‌کند. عبدالله گفت: از وقتی که وارد این مجموعه شده امور زندگی اش به لطف خدا بر وفق مراد است. او از خدا خواست تلاشش را قبول کند و با نظر لطف خودش نیتش را خالص گرداند.

عادل اللقمانی یکی دیگر از کارکنان این مرکز خوشحال بود که ۲۴ سال از عمرش را صرف کار در قسمت چاپ کرده است. او گفت: برای چاپ آیات قرآن با طلا، بر روی پارچه حریر ساده از شابلون استفاده می‌کند تا بهترین گلدوزی با طلا برای پوشش کعبه آماده شود، همچنین برای اجرایی کردن این طرح‌ها، از وسائل و فن آوری‌های مختلف و جدید در زمینه چاپ و خیاطی و گلدوزی استفاده می‌کنند تا بهترین و گران‌ترین پوشش را برای کعبه آماده کنند.

گفته می‌شود پوشش پارچه‌ای کعبه، گرانترین پارچه در تاریخ مکه است که ارزش آن به ۲۰ میلیون ریال سعودی می‌رسد.

منبع:yjc

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟