پوتین در دیدار با رحمان: درباره وضعیت افغانستان گفت‌وگو خواهیم کرد

  • انتشار: ۳۰ عقرب ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 161271

رئیس جمهور روسیه در دیدار با همتانی تاجیکستانی خود گفت: در حاشیه سازمان پیمان امنیت جمعی در مینسک، ما درباره مسائل امنیتی، از آن میان در پیوند با وضعیت افغانستان بحث خواهیم کرد.

به نقل از اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در دیدار با امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان گفت که «پیوندها بین فدراسیون روسیه و تاجیکستان به تدریج در حال توسعه است و در سطح بسیار بالایی قرار دارد.»
پوتین در دیدار با امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان گفت: امسال ۳۰ سال از امضای سند اساسی ما، توافق نامه دوستی، کمک متقابل و مشارکت راهبردی می‌گذرد. در نوامبر ۱۹۹۳ این قرارداد به طور کامل اجرایی شد. روابط ما به تدریج در حال توسعه است و در سطح بسیار بالایی قرار دارد، کافی است بگوییم که روسیه شریک اصلی تجاری و اقتصادی است؛ از نظر گردش مالی رتبه اول را داریم، ۲۲.۹ درصد از گردش تجاری تاجیکستان از روسیه است.
به گفته وی، کمیسیون بین دولتی به خوبی کار می‌کند که نشست بعدی آن برای ماه آینده در مسکو برنامه‌ریزی شده است.
به گفته منبع، امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان گفت، که مسائل امنیتی جایگاه ویژه‌ای در دستور کار دوجانبه مسکو و دوشنبه دارد.
رحمان در دیدار با ولادیمیر پوتین، رهبر روسیه گفت: مسائل امنیتی جایگاه ویژه‌ای در دستور کار دوجانبه دارد. امروز می‌خواهم با شما درباره‌ای وضعیت و چشم‌انداز تعامل ما بحث کنم.
وی افزود: پیوندهای بازرگانی و اقتصادی بین دو کشور در حال افزایش است و همکاری‌ها در حوزه بشردوستانه در بالاترین سطح توسعه می‌یابد.
پوتین افزون بر مذاکرات رسمی با رحمان، عصر شام امروز نیز با وی گفتگو خواهد کرد
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفت که افزون بر مذاکرات رسمی با امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان، در عصر شام با وی گفتگو خواهد کرد.
پوتین در جریان مذاکرات روسیه و تاجیکستان گفت: ما اکنون مذاکراتی خواهیم داشت، در اینجا در یک قالب محدود و سپس در قالب گسترده‌تر صحبت خواهیم کرد. و در شب فرصتی برای گفت‌وگو رو در رو در یک شام غیر رسمی وجود خواهد داشت. ما برای امروز یک برنامه بزرگ داریم.
رسانه‌های تاجیکستان به تازگی اعلام کردند که امامعلی رحمان رئیس جمهور این کشور طی یک سفر رسمی وارد مسکو شده است و قرار است در مورد مسایل مختلف با همتای روسی‌اش گفت‌وگو کند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟