پرواز پهپادها در آسمان قندهار رهبر طالبان را مجبور به فرار کرد

  • انتشار: ۱۵ حمل ۱۴۰۳
  • سرویس: امنیت و حوادثسیاست
  • شناسه مطلب: 176783

به دنبال تهدیدهای امنیتی با ادامه گشت‌زنی پهپادهای ناشناس در آسمان قندهار، منابع از «تغییر مکان» ملا هبت‌الله آخوندزاده؛ رهبر طالبان خبر داده‌ و گفته‌اند که او مخفیگاه خود را ترک کرده و به یک پایگاه نظامی پناه برده است.

منابع خبری گزارش داده‌اند که شامگاه سه‌شبنه، ۱۴ حمل پهپادها چندین ساعت بر فراز دفتر ملا هبت‌الله آخوندزاده؛ رهبر طالبان در قندهار گشت‌زنی کردند.

به گفته منابع، گشت‌زنی پهپادها طالبان را نگران و مجبور کرد که رهبر خود را به یک پایگاه نظامی در ولسوالی پنجوایی منتقل کنند.

منابع افزوده‌اند که در پی گشت‌زنی پهپادها برای چندین ساعت بر فراز دفتر ملا هبت‌الله در قندهار، مولوی عبدالاحد طالب؛ فرمانده نیروهای ویژه امنیتی رهبر طالبان این موضوع را یک «خطر فوری» برای امنیت آخوندزاده خواند و اقدام به تغییر مکان او کرد.

بربنیاد گزارش‌ها، طالبان رهبر خود را به «پایگاه نظامی تلوکان» در ولسوالی پنجوایی قندهار منتقل کردند.

پیش‌تر ساکنان قندهار نیز از گشت‌زنی پهپادها در آسمان این ولایت خبر داده بودند.

در روزهای گذشته ساکنان ولایت‌های بدخشان، پنجشیر، کنر و لغمان نیز خبر دادند که پهپادهایی در آسمان این ولایت‌ها دیده شده‌اند.

سخنگوی طالبان در واکنش به پرواز این پهپادها، امریکا را به «نقض» حریم هوایی افغانستان متهم کرد.

پیشتر رسانه‌های داخلی به نقل از ذبیح‌الله مجاهد؛ سخنگوی طالبان گفتند: «این طیاره‌ها بدون شک مربوط به امریکا است که از فضای بعضی کشورهای نزدیک پرواز و عبور می‌کنند و به افغانستان می‌آیند که همه باید در این مورد مسئولیت‌های خود را درک ‌کنند و تجاوز را متوقف کنند.»

مقام‌های امریکایی پس از خروج این کشور از افغانستان، گفتند که ایالات متحده تهدیدات تروریستی در افغانستان را زیر نظر دارد.

در همین حال، تعدادی از مقام‌های طالبان از جمله وزیر دفاع و رییس ارتش این گروه نیز پیشتر انتقاد کرده بودند که حریم هوایی افغانستان هنوز تحت «اشغال» امریکا است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟