پرتاب احتمالی موشک حامل ماهواره فضایی از سوی کوریای شمالی؛ جاپان واکنش نشان داد

  • انتشار: ۳۰ عقرب ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 161207

گارد ساحلی جاپان اعلام کرد که کوریای شمالی به جاپان در مورد پرتاب موشک حامل ماهواره فضایی از تاریخ ۲۲ نوامبر تا ۱ دسامبر، به‌سمت دریای زرد و دریای چین شرقی اطلاع داده است.

رویترز روز سه‌شنبه، ۲۱ نوامبر، گزارش داده است که در صورت عملی شدن این اقدام، احتمالاً این سومین تلاش پیونگ‌یانگ در سال جاری برای قرار دادن یک ماهواره جاسوسی در مدار خواهد بود.

فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر جاپان، با محکوم کردن این پرتاب احتمالی، گفته است که سیستم‌های دفاعی کشورش از جمله ناوشکن‌های «ایجیس» و موشک‌های ضد هوایی «پی‌ای‌سی-۳» در صورت وقوع هر وضعیت غیرمتراقبه آماده هستند.

وی به خبرنگاران افزوده است: «حتی اگر هدف پرتاب ماهواره باشد، استفاده از فناوری موشک‌های بالستیک نقض یک سری قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل است.»

کیشیدا تصریح کرده است که این پرتاب امنیت ملی جاپان را به‌شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد.

وی همچنان خاطرنشان کرده است که جاپان با امریکا، کوریای جنوبی و سایر کشورهای متحد از پیوینگ‌یانگ خواهند خواست تا به پرتاب موشک ادامه ندهد.

پیش از این، کوریای شمالی در اوایل سال جاری میلادی دو بار تلاش کرده بود تا ماهواره‌های جاسوسی را به فضا پرتاب کند، اما این تلاش‌ها کارساز نبوده است.

این اولین پرتاب پس از سفر کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی به روسیه در ماه سپتامبر است.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، به کیم وعده کمک در ساخت ماهواره را داده بود.

این در حالی است که پیشتر پیوینگ‌یانگ در واکنش به فروش تجهیزات نظامی پیشرفته امریکا به جاپان و کوریای جنوبی گفت که این اقدام امریکا امنیت منطقه را با خطر روبه‌رو می‌کند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟