ورود اولین گروه پناهجویان افغانستانی از طریق برنامه پذیرش جدید به آلمان

  • انتشار: ۶ میزان ۱۴۰۲
  • سرویس:
  • شناسه مطلب: 154816

وزارت خارجه آلمان اعلام کرد که یک گروه از افغانستانی های در معرض خطر از طریق برنامه پذیرش فدرال وارد آلمان شده است.

این برنامه سال گذشته شروع شده بود و تا حالا کسی از طریق آن به آلمان انتقال نیافته بود.

برای اولین بار یک گروه از افغان‌های در معرض خطر از طریق برنامه جدید پذیرش فدرال آلمان وارد این کشور شد. وزارت خارجه آلمان این موضوع را روز چهارشنبه در برلین اعلام کرد و جزئیات بیشتر در این مورد ارائه نکرده است. یک انجمن «ال‌جی‌بی‌تی‌کیو» گفته است که اولین گروه اعضای این جامعه در این هفته به سلامت به آلمان رسید.

برنامه پذیرش فدرال آلمان که برای افغانستانی های به صورت خاص در معرض خطر در ماه اکتوبر سال ۲۰۲۲ راه اندازی شده بود، در ابتدا پیشرفت چندانی نداشت. این برنامه نظر به دلایل امنیتی در ماه مارچ امسال تا حدی به حالت تعلیق درآمد و تا آن زمان هیچ کسی از طریق این برنامه به آلمان انتقال نیافته بود.

در پایان ماه جون ۲۰۲۳ امکانات سفر افغانستانی های دارای وعده پذیرش به آلمان دوباره مهیا گردید، اما قرار شد که روند صدور ویزا تحت بررسی‌های شدید امنیتی صورت گیرد.

حالا وزارت خارجه آلمان گفته است که تا ۲۱ سپتمبر سال روان در مورد ۵۷۱ نفر تصمیم مثبت اتخاذ شده و واجد شرایط برای دریافت ویزا دانسته شده اند.

برنامه پذیرش فدرال آلمان افغانستانی هایی را تحت محافظت قرار می‌دهد که به دلیل فعالیت در بخش‌های دفاع از حقوق بشر، نهادهای عدلی و قضایی، سیاست و رسانه‌ها با تهدیدات جدی طالبان مواجه اند. قرار است این برنامه تا ماه سپتمبر سال ۲۰۲۵ ادامه یابد.

افزون بر برنامه پذیرش فدرال آلمان، برنامه دیگری برای محافظت از کارمندان محلی سابق ادارات آلمانی نیز وجود دارد. در این بخش کسانی تحت محافظت قرار می‌گیرند و به آلمان منتقل می‌شوند که پیش از تصرف قدرت توسط طالبان با اردوی آلمان و دیگر ادارات این کشور همکاری می‌کردند.

علاوه بر این، یک برنامه دیگر هم وجود دارد که روی قضیه‌های بسیار جدی تمرکز می‌کند. با این همه، در دو سال گذشته حدود ۳۰ هزار و ۳۰۰ افغانستانی از طریق این برنامه‌ها از افغانستان به آلمان منتقل شده اند. در کل ۴۴ هزار نفر وعده پذیرش دریافت کرده اند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟