ورزشکار کنیایی رکورد جهانی ماراتن را شکست

  • انتشار: ۱۶ میزان ۱۴۰۲
  • سرویس: ورزشی
  • شناسه مطلب: 155965

کلوین کیپتوم کنیایی روز یکشنبه در مسابقه ماراتن شیکاگو توانست با زمان ساعت و ۳۵ ثانیه رکورد جهانی این رشته را بشکند. به این ترتیب او به نخستین انسان در تاریخ تبدیل شد که مسابقه ماراتن را در کمتر از ۲ ساعت و ۱ دقیقه دویده است.

کلوین کیپتون ۲۳ ساله، دونده جوان و بسیار پراستعدادی است که در همان نخستین مسابقه ماراتنی که شرکت کرد توانست به دومین انسانی تبدیل شود که ماراتن را در زمانی کمتر از ۲ ساعت و ۲ دقیقه می‌دود.

او نخستن ماراتن خود را در دسامبر سال ۲۰۲۲، یعنی ۹ ماه پیش از رکوردشکنی، در والنسیای اسپانیا دوید، سپس در سال ۲۰۲۳ در ماراتن لندن هم بسیار خوش درخشید و اکنون در سومین مسابقه ماراتن خود توانسته است رکورد جهان را با اقتدار جابجا کند.

پیش از این رکورد ماراتن با زمان ۲ ساعت و ۱ دقیقه و ۹ ثانیه در اختیار الیود کیپچوگه کنیایی قرار داشت که در سال ۲۰۱۹ میلادی در مسابقه ماراتن برلین به دست آمده بود. او نخستین انسان در تاریخ ماراتن است که توانسته بود مسافت ۴۲ کیلومتر و ۱۸۲ متری مسابقه را زیر ۲ ساعت و ۲ دقیقه بپیماید.

وی در نخستین واکنش خود گفت: «الزاما برای رکورد شکنی آماده نبودم اما می‌دانستم که روزی که این کار را خواهم کرد.»

در بخش زنان نیز سیفان حسن، دونده هلندی با تبار اتیوپیایی توانست مسیر ۴۲ کیلومتر و ۱۸۵ متری مسابقه را در ۲ ساعت و ۱۳ دقیقه و ۴۴ ثانیه طی کند تا جایگاه دوم را در فهرست بهترین رکوردهای ثبت شده به خود اختصاص دهد.

رکورد ماراتن زنان با زمان ۲ ساعت و ۱۱ دقیقه و ۵۳ ثانیه در اختیار تیگیست آصفه، دونده اتیوپیایی است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟