واکنش گروه‌های مقاومت به آمادگی کشورهای اروپایی برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین

  • انتشار: ۳ جوزا ۱۴۰۳
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 182040

گروه‌های مقاومت به آمادگی کشورهای اروپایی برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین واکنش نشان داده و آن را یک تحول بزرگ در موضع کشورها در جهان در حمایت از آرمان ملت فلسطین دانستند.

به نقل از خبرگزاری «سما» فلسطین، در این بیانیه آمده که این اقدام کشورهای اروپایی ثمره استقامت ملت فلسطین و شجاعت آنها در دفاع از حق خود و تعهد به سرزمین‌شان است.

گروه های مقاومت از رهبران کشورها، حکومت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی خواست از ارزش‌های عدالت گستری حمایت کرده و سیاست یک بام و دو هوا در مورد مردم فلسطین را کنار بگذارند که برای احقاق حقوقشان و آزادی سرزمینشان تلاش می کنند.

نروژ، اسپانیا و ایرلند گفتند که به زودی زمانی را برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین اعلام خواهند کرد.

در همین راستا، «یوناس گار استوره» نخست وزیر نروژ امروز چهارشنبه اعلام کرد کشور فلسطین را تا ۲۸ ماه می (۸ جوزا) به رسمیت خواهد شناخت.

وی که معتقد است جنگ علیه نوار غزه موجب تضعیف تشکیلات خودگردان فلسطین شده است، هدف از به رسمیت شناختن کشور فلسطین را تقویت این تشکیلات و ایجاد کشور فلسطین عنوان کرد.

این مقام نروژی خواستار حل مساله فلسطین از طریق شروع دوباره فرایند سازش شد و گفت: راه حل مساله فلسطین، سیاسی است و برای راهکار (موسوم به) “دو دولتی” تلاش می کنیم.

استوره ابراز امیدواری کرد که اقدام نروژ در به رسمیت شناختن کشور فلسطین برای دیگر کشورها نیز الهام بخش شود و آنها نیز این اقدام را انجام دهند.

وی گفت: جنگ علیه نوار غزه ثابت کرد که رسیدن به صلح و ثبات در منطقه، فقط با حل مساله فلسطین ممکن است.

براساس گزارش رویترز، «پدرو سانچز» نخست وزیر اسپانیا نیز روز چهارشنبه اعلام کرد که مادرید کشور فلسطین را در ۲۸ ماه می به رسمیت خواهد شناخت.

در همین حال، تارنمای «تی ار تی ورلد» نوشت، تماس میان ایرلند، اسپانیا، اسلوونی و مالت، با توجه به اینکه این کشورها به طور مشترک کشور فلسطین را به رسمیت می شناسند، افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، کشورهای اسپانیا، ایرلند، مالت و اسلوونی ۲۲ مارس (۳ حمل ۱۴۰۳) در بیانیه مشترکی اعلام کردند که در زمینه برداشتن اولین گام‌ها برای به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین به توافق رسیده‌اند.

تلاش‌های این کشورهای اروپایی برای به رسمیت شناختن فلسطین همزمان با افزایش آمار شمار شهدا و زخمی ها در نوار غزه به دلیل حملات بی رحمانه رژیم صهیونیستی انجام می‌شود. همزمان، کشورهای جهان خواستار آتش بس در نوار غزه و یافتن راه حلی پایدار برای صلح در نوار غزه هستند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟