هشدار مکرون: روسیه ممکن است در چند سال آینده به اعضای ناتو حمله کند

  • انتشار: ۸ حوت ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 173621

امانویل مکرون، رییس‌ جمهور فرانسه از کشورهای غربی خواسته است تا حمایت خود از اوکراین را افزایش دهند.

او روز دوشنبه، ۲۶ فبروری هشدار داد که با توجه به اقدامات هفته‌های اخیر مسکو، روسیه ممکن است در چند سال آینده به کشورهای عضو ناتو حمله کند.

او در مراسم افتتاحیه کنفرانس پاریس که با حضور ۲۰ رهبر عمدتاً اروپایی به هدف تسریع در تأمین تسلیحات و کمک‌های مالی به اوکراین برگزار شده بود، گفت: «روسیه نباید و نمی‌تواند در این جنگ پیروز شود. باید بدانیم که امنیت خود اروپا در خطر است. ما در حال تأمین امنیت جمعی خود برای امروز و فردا هستیم.»

او همچنان مرگ الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان روسیه را نشانه‌ای از جدی شدن موضع مسکو خوانده است.

با این حال، ولادیمیر زلنسکی که به‌ صورت آنلاین در این جلسه شرکت داشت، گفت: «ما باهم جان میلیون‌ها نفر را نجات داده‌ایم و باهم باید اطمینان حاصل کنیم که پوتین نمی‌تواند آنچه را که به‌دست آورده‌ایم نابود کند و نمی‌تواند تجاوزات خود را به کشورهای دیگر گسترش دهد.»

اتحادیه اروپا سال گذشته وعده داد که یک میلیون گلوله توپ‌خانه را پیش از پایان مارچ ۲۰۲۴ به اوکراین بفرستد، اما پس از آن اعلام کرد که فقط می‌تواند بیش از ۵۰ درصد از این مقدار را تحویل دهد.

زلنسکی اما تلویحاً اعلام کرد که اتحادیه اروپا نتوانسته است حتی به هدف کاهش یافته خود دست یابد.

رییس جمهوری فرانسه از حامیان سرسخت استقلال نظامی اروپاست و مایل است قدرت‌های اروپایی از جمله بریتانیا به‌طور راهبردی‌تری در مورد چگونه‌گی کمک به اوکراین در صورت انتخاب دونالد ترمپ به‌عنوان رییس جمهوری امریکا و خروج از ناتو یا پایان حمایت نظامی واشنگتن از اوکراین برنامه‌ریزی کنند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟