هشدار طالبان به آموزشگاه های دخترانه در کابل: از ورود دخترانی که حجاب را رعایت نمی کنند خوداری کنید

  • انتشار: ۱۲ جدی ۱۴۰۲
  • سرویس: اجتماعیتیتر 2
  • شناسه مطلب: 166730

به ادامه وضع محدودیت‌های آموزشی طالبان بر دختران، منابع می‌گویند که وزارت امر به معروف و نهی از منکر این گروه به مسوولان آموزشگاه‌ها در شهر کابل هشدار داده‌اند تا از ورود دخترانی که حجاب را رعایت نمی‌کنند، خودداری کنند.

چندین منبع روز دوشنبه، ۱۱ جدی گفتند که در روزهای اخیر طالبان فشارها بر آموزشگاه‌ها را در مورد حجاب دانش‌آموزان دختر افزایش داده‌اند.

یکی از مدیران آموزشگاه‌ها در شهر کابل به شرط افشا نشدن هویتش گفت که وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان به مسوولان آموزشگاه‌ها دستور داده است تا از ورود دختران به آموزشگاه که حجاب‌ «بدون رنگ‌های تیره» بر تن دارند، خودداری کنند.

وی می‌افزاید: «از طرف وزارت امر به معروف جدی دستور آمده است، کسانی که حجاب را مراعات نکرده‌اند، به حوزه و حتی به زندان پلچرخی اننتقال داده شوند و با گرفتن ضمانت از پدر یا برادرشان دوباره آزاد شوند.»

یکی از دانش‌آموزان در این مورد گفت: «دخترا نه حجاب بد داشتند نه پتلون، اما اجازه داخل شدن به کورس برشان داده نشد.»

با این حال، یک منبع دیگر می‌گوید که طالبان در منطقه دشت‌برچی کابل چند تن از زنان و دختران را به اتهام بد حجابی از جاده‌ها بازداشت کرده‌اند.

این در حالی است که طالبان پس از تسلط دوباره‌شان بر افغانستان، رفتن دختران بالاتر از صنف ششم به مکتب و همچنان تحصیل زنان و دختران در دانشگاه‌ها را ممنوع کرده‌اند.

آگاهان می‌گویند که این گروه با اعمال فشار بر زنان و دختران در کشور، در تلاش حذف کامل آنان از جامعه هستند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟