نگرانی «مسلمانان کانادا» از قتل «رهبر سیک‌ها» در این کشور

  • انتشار: ۵ میزان ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 154619

گروه‌های اسلامی در کانادا خشم و نگرانی خود را از قتل مرموز یکی از فعالان فرقه سیک در این کشور اعلام کردند.

الجزیره نوشت: گروه‌های مدافع حقوق مسلمانان در کانادا نسبت به ادعاهایی مبنی بر دست داشتن هند در قتل رهبر سیک های کانادا ابراز خشم و نگرانی کرده و تاکید کردند که مسلمانان و سیک ها در این کشور مدت ها از یکدیگر حمایت کرده اند.

هفته گذشته، پس از آن که نخست وزیر کانادا گفت: دولت وی در حال بررسی «ادعاهای موثق در مورد ارتباط بالقوه» بین ماموران اطلاعاتی هند و قتل «هاردیپ سینگ نیجار» است، اختلاف دیپلماتیک بین اتاوا و دهلی نو تشدید شد. نیجار، رهبر برجسته سیک‌ها که خواستار ایجاد یک ایالت مستقل سیک در هند شده بود، در ماه ژوئن در خارج از معبد سیک‌ها در استان بریتیش کلمبیا به ضرب گلوله کشته شد.

این درگیری باعث شده است که بسیاری از فعالان مسلمان در کانادا خواستار حمایت بیشتر از اقلیت ها شوند و برخی از آنها خواستار اتخاذ موضعی سخت گیرانه در برابر هند هستند، هندی که تحت رهبری نارندرا مودی، نخست وزیر دست راستی، متهم به تبعیض علیه مسلمانان است.

استفان براون، رئیس گروه حمایت از شورای ملی مسلمانان کانادا (NCCM) به الجزیره گفت: به طور گسترده شناخته شده بود که عوامل دولت هند وجود دارند که در کانادا فعالیت می کنند و اعضای جامعه اقلیت را هدف قرار می دهند. مسلمانان کانادا از دولت ترودو می خواهند که برای تضمین امنیت آنها اقدامی عملی انجام دهد. من می گویم خشم وجود دارد، اما همچنین نگرانی واقعی وجود دارد که در حال حاضر مسلمانان ایمن نیستند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟