نوار صوتی جنجالی «یونس قانونی» درباره انتخابات؛ «صلاح الدین» با اشرف غنی معامله کرده است

  • انتشار: ۱۸ جدی ۱۳۹۷
  • سرویس: انتخاباتتیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 52138

از شب گذشته بدین سو یک نوار صوتی منسوب به ‌ آقای قانونی یکی از اعضای رهبری حزب جمعیت به شکل گسترده در صفحات اجتماعی دست به دست می‌شود.

به گزارش اطلس به نقل از دری نیوز، آقای قانونی در این پیام صوتی می‌گوید که او و شماری از اعضای برجسته حزب جمعیت اسلامی به هدف تغییر ساختار نظام با تکت انتخاباتی محمد حنیف اتمر به توافق رسیده‌اند اما صلاح الدین ربانی رییس اجرایی حزب جمعیت بدون مشورت با اعضای رهبری حزب و به تحریک داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی وارد معامله با محمداشرف غنی شده است.

وی گفته:”جریان به شکلی است که به تا به امروز همین تصمیم را نهایی نساختیم. گذاشتیم که تصمیم گیری جمعی صورت گیرد. در شورای رهبری جمعیت در آنجا استاد عطا، ما، امیر صاحب اسماعیل خان، بسم‌الله خان و احمدی صاحب، یک جمع کلانی از جمعیت همه به این عقید هستیم، جدای از این که شخص کی باشه، کدام فرد مورد حمایت است. ما این بار هدف استراتیژیک، تغییر ساختار را هدف قرار بدهیم. امیدوار هستیم در این مورد دقت کنید. برای ما معاونیت بدون تغییر ساختار هیچ معنی ندارد. ریاست برای ما و شما نمی‌رسد. هدف استراتژیک به این دور این باشد که ساختار از ریاستی به نیمه ریاستی تبدیل شود. یعنی رییس جمهور سه معاون داشته باشد. ریاست اجرایی به صدارت تبدیل شود. صلاحیت‌های صدارت مشخص شود به تمام مسایل. والی‌ها نیمه انتخابی شود و یک شورای عالی مشورتی که تمام رهبران در آن باشد، ایجاد شود.”

آقای قانونی افزوده:”این چهار پیشنهاد را کردیم و اساس گذاشتیم جز برنامه سیاسی حزب جمعیت که هر کاندیدی که این طرح را قبول کرد، ما می‌رویم حمایت می‌کنیم. در عین حال از حوزه جهاد و مقاومت هم یک کاندید داشته باشیم که این داعیه و بیرق  را نگاه کند. به این خاطر از حوزه جهاد و مقاومت، احمدولی کاندید است، برادر آمر صاحب است مورد حمایت ما است و از خود ما است چرا حمایت‌اش نکنیم، با وجودی که نتیجه اش را می‌دانیم.”

وی بیان داشته:” این طرف از بین کاندیدا دو نفر می‌ماند. داکتر غنی و اتمر. داکتر غنی با تغییر ساختار قطعا مخالف است و می‌گوید که برای ما تغییر ساختار خط سرخ است . آقای اتمر طرح جمعیت را به تغییر ساختار صد فی صد تایید کرد. به این خاطر ما، استاد عطا و امیر اسماعیل خان یک جمع کلان با مشوره اکثریت دوستان، فیصله ما همین است که از آقای اتمر موافقتنامه را بگیریم، امضا بگیریم، گرنتی لازم را بگیریم، چون غنی حمایت نمی‌کند و فقط اتمر است که غنی را از ارگ بیرون بسازد.”

این عضو رهبری حزب جمعیت گفته:” از این خاطر ما تصمیم داریم ولو مشورت لازم را نگرفته باشیم، حمایت ما از اتمر است، حمایت از شخص نیست حمایت از تغییر ساختار است. در آن صورت اگر صدارت ایجاد نشود، من حقیر و فقیر به هیچ صورت معاون هیچ کسی نمی‌شوم. هیات اشرف غنی رفت و آمد دارد، حرف‌شان این است که تغییر ساختار را قبول نداریم. قصه تمام است.”

آقای قانونی گفته:” در این وسط کسی که به تحریک داکتر عبدالله معامله کرد، صلاح الدین است.  صلاح‌الدین بدون فیصله جمعیت، بدون این که کسی را به جریان قرار دهد، رفت به طرف غنی. کسی که تحریک کرد و آن داکتر است. او تصور می‌کند که برود به حیث معاون، تاجیکان تقسیم شوند و جمعیت هم پراکنده شود. تصور می‌کند که رییس اجراییه باقی می‌ماند. صلاح الدین با او معامله کرده، بقیه کل شورای جمعیت خرد و کلان اکثرا به استثنی یک سلسله افراد، تصمیم به این است که تاکید بر تغییر ساختار داشته باشیم و تغییر ساختار را همراه ما، اتمر پذیرفته. امروز و فردا اعلان نمی‌شود، مشوره‌های خود را داریم و قصه است به هفته آینده.”

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟