نماینده پاکستان در سازمان ملل: اگر TTP از بین نرود، تهدیدی برای ما و افغانستان می باشد

  • انتشار: ۵ میزان ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 154591

منیر اکرم، نماینده پاکستان در سازمان ملل متحد، می‌گوید که اگر تحریک طالبان پاکستانی (TTP)، از بین برده نشود، این گروه می‌تواند پس از نابودی شاخه خراسان داعش تهدیدی برای افغانستان باشد.

ای‌پی‌پی گزارش می دهد منیر اکرم که سه‌شنبه‌شب، ۴ میزان، در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد سخنرانی می‌کرد، گفت که تی‌تی‌پی تهدید بزرگ به پاکستان، افغانستان و صلح و امنیت جهانی است.

وی افزوده است: «تا زمانی که تحریک طالبان پاکستان و سایر گروه‌های تروریستی مهار و خنثی نشوند، به تهدیدی همیشه‌گی برای همسایه‌گان افغانستان و احتمالاً جامعه بین‌المللی مبدل خواهند شد.»

او به هیأت ۱۵ نفری شواری امنیت گفت که جنگ‌جویان تی‌تی‌پی مسوول یک سلسله حملات تروریستی بیرون مرزی علیه نظامیان و غیرنظامیان در داخل پاکستان هستند.

اکرم تصریح کرده است: «تا زمانی که تحریک طالبان پاکستان فعالانه مهار نشود، می‌تواند به‌عنوان یک سازمان حمایوی برای گروه‌ها و جناح‌های تروریستی مختلف در افغانستان پس از نابودی داعش ظاهر شود.»

این دیپلمات ارشد پاکستان همچنان گفته که استفاده جنگ‌جویان تی‌تی‌پی از سلاح‌های به‌جا مانده از نظامیان خارجی در افغانستان، سبب افزایش تلفات نیروهای امنیتی این کشور شده است.

با این همه، منیر اکرم وضعیت بشردوستانه در افغانستان تحت سلطه طالبان را همچنان وخیم خوانده و از ادامه محدویت‌های وضع شده از سوی این گروه علیه زنان و دختران افغان، ابراز نگرانی کرده است.

اسلام‌آباد پیش از این نیز از حضور و فعالیت جنگ‌جویان تی‌تی‌پی در خاک افغانستان ابراز نگرانی کرده بود، اما این بار نخست است که یک مقام پاکستانی از تهدید این گروه برای افغانستان هشدار می‌دهد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟