نماینده روسیه دلیل عدم پذیرایی کشورش از سفیر طالبان را اعلام کرد

  • انتشار: ۶ میزان ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 154813

نماینده ویژه رییس‌جمهور روسیه برای افغانستان می‌گوید، ما نمی‌توانیم سفیر را پذیرایی کنیم زیرا دولت طالبان را به رسمیت نمی‌شناسیم.

به نقل از اسپوتنیک، ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رییس‌جمهور روسیه برای افغانستان گفت، روسیه و دیگر اعضای فرمت مسکو در مورد افغانستان با طالبان مبنی بر اینکه یک دولت همه شمول چگونه باید باشد، اختلاف نظر دارند.

این دیپلمات گفت: «طالبان دولت کنونی را کاملاً همه شمول می‌دانند، در حالی که چشم خود را بر این واقعیت می‌بندند که نمایندگان سایر اقوام در دولت در واقع اعضای این گروه هستند، که با دیدگاه همه شمول نه تنها ما (روسیه) بلکه سایر دولت‌های ذینفع متفاوت است. مشکل واقعی اینجاست.»

همزمان، کابلوف در پاسخ به این سوال که آیا مسکو و سایر شرکت کنندگان در قالب مسکو نفوذ بر طالبان در این زمینه دارند یا خیر، کابلوف گفت که نمایندگان این فرمت «نه برای اعمال فشار، بلکه برای متقاعد کردن» گرد هم می‌آیند.

کابلوف افزود: طالبان باید به رسمیت شناخته شوند. یعنی در عمل ثابت کنند که آماده پاسخگویی به فراخوان ایجاد یک حکومت همه شمول سیاسی هستند. اگر این اقدام را انجام دهند، راه را برای به رسمیت شناختن احتمالی رژیم طالبان توسط روسیه باز خواهد کرد.

وی افزود: به همین دلیل است که سفارت افغانستان در مسکو اکنون توسط کارمندان افغانستان اداره می‌شود – ما نمی‌توانیم سفیر را پذیرایی کنیم زیرا دولت طالبان را به رسمیت نمی‌شناسیم.

نشست مسکو در مورد افغانستان در ۲۹ سپتمبر در کازان برگزار می‌شود. پیش از این ماریا زاخارووا نماینده رسمی وزارت خارجه روسیه گفته بود که قرار است در این دیدار در مورد وضعیت کنونی افغانستان، مسایل آشتی بین الافغانی، تضمین امنیت منطقه‌ای و بازسازی کشور پس از جنگ گفتگو شود.

فرمت مسکو در مورد افغانستان شامل روسیه، هند، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، چین، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبیکستان است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟