نماینده ایران در نشست فرمت مسکو: مشارکت همه اقوام افغانستان در حکومت فراگیر به نفع همه می باشد

  • انتشار: ۸ میزان ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 154884

نماینده‌ ویژه ریاست جمهوری و سرپرست سفارت ایران در کابل در سخنانی پنجمین نشست فرمت مسکو گفت: افغانستان ثروتمند و مردم غیور آن متحمل خسارات جبران ناپذیری شده اند، امروز قوه اشغالگر، ایالات متحده آمریکا و قوای هم پیمان آن در برابر همه مشکلاتی که با دخالت نابجای خود متوجه افغانستان و مردم شریف آن ساخته، سکوت اختیار کرده اند.

حسن کاظمی قمی بیان داشت: از نگاه جمهوری اسلامی ایران ضروری است کشورهای همسایه افغانستان با اتحاد و یگانگی، خیرخواهی و همچنین اتخاذ مواضع مشترک و یکسان کوشش نمایند شرایطی آغاز گردد تا منطقه بتواند بدون اتکا به عنصر بیگانه مسیر دشوار مبارزه با چالش های خود را طی بکند.
کاظمی قمی افزود، مسئولیت بزرگ بر عهده طالبان است که از دیدگاه خود، در اجرای تعدادی از وظایف از جمله تامین نیازهای تمام اقوام ساکن در افغانستان سریع تر عمل کند، از جمله مشکل دیاسپورای افغانستان در کشورهای همسایه و نیز مشکلات مهاجرت داخلی اقوام، تضمین رعایت حقوق گروه های مختلف قومی و زبانی و برابری جنسیتی.
وی خاطرنشان کرد، طالبان در دو سال گذشته همواره از تدوین پیش‌نویس قانون اساسی، حق آموزش بدون تبعیض جنسیتی، جلب مشروعیت سیاسی با پذیرش و ایفای نقش همه‌ی اقوام و مذاهب و تأمین امنیت همسایه‌ها سخن گفته‌اند و بیانیه صادر کرده‌اند. او اما افزود که «از نگاه جمهوری اسلامی ایران، پاسخ‌گویی به میزان سخن‌گویی در این زمینه‌ها، به نحوی که نگرانی‌های اجتماعی داخلی و منطقه‌ای را رفع سازد، ضروری است».
نماینده‌ی ویژه ایران با اشاره به درخواست تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان، گفت که «مشارکت همه‌ی اقوام در حکومت به نفع همه است، تأخیر در این کار هیچ مزیتی ندارد و تنها به مشکلات می‌افزاید».

در دیگر سخنرانی این نشست، نماینده چین گفت: در دو سال گذشته، طالبان گام های مهمی در بخش های امنیتی، اقتصادی و اجتماعی برداشته و ایالات متحده باید تحریم ها علیه مردم افغانستان را لغو کند.
وی افزود: ممنوعیت سفر برخی از رهبران طالبان باید برداشته شود و به آنها فرصت داده شود تا در نشست های منطقه ای و بین المللی شرکت کنند.
نماینده ویژه ازبکستان نیز گفت: بسیار خوب است که افغانستان به بخشی از “کریدور شمال ـ جنوب” تبدیل شود. باید در افغانستان پروژه های بزرگ از جمله پروژه برق ماوراء النهر، سرخان ـ پلخمری و… اجرا شود تا اقتصاد ملی به طور کامل احیا شود.
وی گفت که از بازگشت بانک توسعه آسیایی به افغانستان استقبال می کنند.
نماینده ویژه ازبکستان خاطرنشان کرد که کشورهای غربی متأسفانه تصویری منفی از افغانستان ارائه می دهند، اما ازبکستان به تعامل خود با افغانستان ادامه می دهد و با چین موافق است که نماینده افغانستان در این نشست ها حضور داشته باشد.
نماینده ویژه قرقیزستان نیز گفت: طالبان دستاوردهای خوبی مانند حفظ ارزش پول، کنترل تورم و مبارزه با فساد دارد. قرقیزستان به یک افغانستان صلح آمیز و با ثبات امیدوار است. ما خواهان روابط دوستانه با افغانستان هستیم.
نماینده ویژه امارات متحده عربی نیز گفت: ما یک هفته پیش سفیر خود را به افغانستان فرستادیم. ما باید در افغانستان حضور داشته باشیم. این نشان می دهد که ما خواهان تعامل و همکاری با افغانستان هستیم. ما یک افغانستان صلح آمیز و با ثبات می خواهیم.
در سخنانی دیگر، نماینده هند گفت: ما روابط و کمک ها به افغانستان را حفظ کرده ایم. ما حدود سه میلیارد دالر در افغانستان سرمایه گذاری کرده و ۳۵ هزار دانشجو به دانشگاه های هند رفته اند.
وی گفت که مبارزه با مواد مخدر و تروریسم تحت سلطه طالبان قابل ستایش است و اولویت این کشور باید کمک های بشردوستانه باشد.
این در حالی است که امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان در سخنانی در نشست فرمت مسکو در شهر کازان روسیه، در پاسخ به درخواست ها برای تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تأکید کرد: تجربه علمی و عملی نشان داد که ریشه اصلی بحران در نیم قرن گذشته اعمال نسخه‌ها، الگوها و دستورات خارجی در رابطه با مشکلات داخلی است که جغرافیا، تاریخ، فرهنگ، ارزش‌های دینی و اجتماعی ما را نادیده می‌گیرد؛ به همین دلیل ابراز امیدواری کرد که همه کشورها به ویژه همسایگان و کشورهای منطقه، در مورد شکل حکومتداری افغانستان نسخه ارائه ندهند، و در عوض، کار رسمی با طالبان را آغاز کنند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟