نماینده‌ی چین: نشست دوحه نتوانست زمینه گفت‌وگو با طالبان را فراهم کند

  • انتشار: ۵ حوت ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 173261

یو شیائو یونگ، نماینده‌ی ویژه چین در امور افغانستان درباره‌ی نشست اخیر نمایندگان ویژه کشورها در دوحه گفته است که این نشست بازهم نتوانست زمینه گفت‌وگو با طالبان را آن‌طوری که چین و کشورهای منطقه می‌خواستند، فراهم کند.

نشست دوحه، هفته گذشته به تاریخ ۱۸ و ۱۹ فبروری با میزبانی دبیرکل سازمان ملل متحد و اشتراک نمایندگان ویژه کشورها و نمایندگان فعالان مدنی افغانستان برگزار شد.

نماینده‌ی ویژه چین امروز (شنبه، ۵ حوت) در ایکس، این نشست را برای تبادل نظر، تعامل قوی‌تر و عملی‌تر با افغانستان مفید دانسته است.

یو شیائو یونگ افزوده است که نشست دوحه همان‌طور که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد بیان کرد، زمینه‌های نگرانی را پوشش داد، طوری که اطمینان حاصل شود که افغانستان به‌عنوان مرکز فعالیت‌های تروریستی استفاده نمی‌شود و همچنین دارای نهادهای فراگیر است.

او اما علاوه کرده است که نشست دوحه بار دیگر موفق نشد زمینه گفت‌وگو با «دولت موقت افغانستان یا دفاکتو را فراهم کند، طوری که چین و کشورهای منطقه می‌خواستند».

این دیپلمات چینی افزوده است که همراه با تعداد زیادی از شرکت‌کنندگان نشست دوحه، خواستار کمک‌های بیشتر بشردوستانه به افغانستان و حکومت‌‌‌داری میانه‌رو و آموزش زنان و دختران در این کشور شده است.

او گفته است که امریکا نیز مسئولیت بازسازی افغانستان، آزادی دارایی این کشور و لغو تحریم‌های یک جانبه را برعهده بگیرد.

نماینده‌ی چین تاکید کرده که این کشور آماده کار بیشتر و سخت‌تر با سازمان ملل متحد و شرکای منطقه‌ای به ویژه نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان و دیگر پلتفرم‌ها برای تقویت تعامل با افغانستان به هدف کمک به صلح، ثبات، بازسازی و رفاه‌ی این کشور است.

یو شیائو یونگ در یک توییت دیگر اعلام کرده است که قرار است پنجمین نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان در ترکمنستان برگزار شود.

او درباره‌ی این نشست با مقام‌های ترکمنستان نیز گفت‌وگو کرده است.

با این حال تاریخ برگزاری نشست کشورهای همسایه افغانستان تاکنون اعلام نشده است.

کشورهای منطقه از جمله چین و ایران بر تعامل با طالبان تأکید دارند. روسیه نیز با این موضع همسو است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟