نماینده‌گان آذربایجان و ارمنستان با رییس جمهور ایران در تهران دیدارهای جداگانه انجام دادند

  • انتشار: ۱۳ میزان ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 155649

به‌دنبال افزایش دوباره تنش‌ها میان آذربایجان و ارمنستان و خروج الهام علی‌اوف، رییس جمهوری آذربایجان از مذاکرات صلح به میانجی‌گری اتحادیه اروپا، نماینده‌گانی از این دو جمهوری منطقه قفقاز با حضور در تهران با ابراهیم رییسی، رییس جمهوری ایران دیدار کردند.

بربنیاد گزارش ایرنا، این دیدارها روز چهارشنبه، ۴ اکتوبر، انجام شده است.

در دیدار‌های جداگانه رییس جمهوری ایران با نماینده‌گان ارمنستان و آذربایجان هر دو طرف بر افزایش همکاری‌ها و تلاش بر پایان دادن به درگیری میان این دو کشور تاکید کرده‌اند.

رییسی در دیدار با دستیار رییس جمهور آذربایجان روابط دو کشور را متکی به اشتراک فرهنگی و باورهای دینی تاریخی و عمیق توصیف کرد.

رییس جمهوری ایران همچنان در دیدار با آرمن گریگوریان، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ارمنستان، ضمن اعلام مخالفت با حضور و دخالت بیگانه‌گان در منطقه قفقاز، بر موضع ایران مبنی بر حل مسایل جمهوری آذربایجان و ارمنستان از طریق گفت‌وگو تاکید کرد.

در همین حال، وزارت خارجه آذربایجان در بیانیه‌ای از توافق با ایران در خصوص برگزاری رزمایش مشترک در دریای خزر خبر داده است.

همچنان خبرگزاری‌های ایران اعلام کردند که هیاتی از تهران به رهبری محمدرضا خزایی، فرمانده عملیات نیروی ارتش ایران برای شرکت به عنوان ناظر در رزمایش‌های تاکتیکی مشترک «خزر-۲۰۲۳» با مشارکت ناو جنگی و نیروهای نظامی آذربایجان و نیروی دریایی قزاقستان، وارد باکو شده است.

در بازدید هیات از باکو، خزایی با سبحان بکی‌روف، فرمانده نیروی دریایی آذربایجان دیدار و در خصوص چشم‌انداز توسعه همکاری در زمینه نظامی بین نیروهای دریایی دو کشور گفت‌وگو کرد.

یکی از مسایل همچنان مناقشه برانگیز میان ایران، آذربایجان و ارمنستان احداث گذرگاه زنگزور است.

احداث این گذرگاه که آذربایجان و در نهایت ترکیه را به خانکندی (استپاناکرت) متصل می‌سازد، سال گذشته با مخالفت شدید ایران روبرو شد.

دلیل مخالفت ایران این بود که این گذرگاه عملاً باعث از بین رفتن مرز ایران و ارمنستان می‌شود.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟