نشست صلح اوکراین در سویس در غیابت روسیه و با حضور ۹۰ کشور و سازمان برگزار می‌شود

  • انتشار: ۲۱ جوزا ۱۴۰۳
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 184395

دولت سویس اعلام کرد که تا کنون ۹۰ کشور و سازمان برای شرکت در اجلاسی که هدف آن هموار کردن مسیر صلح در اوکراین است، ثبت‌نام کرده‌اند.

بر بنیاد یک بیانیه دولت سویس که امروز دوشنبه، ۱۰ جون منتشر شد، این اجلاس قرار است در روزهای ۱۵ و ۱۶ جون امسال در تفریحگاه مجلل بورگنشتوک در مرکز این کشور برگزار شود.

روسیه به این اجلاس دعوت نشده است، اما دولت سویس گفته که هدف این گردهمایی «تعیین مشترک یک نقشه راه» در مورد چگونگی مشارکت روسیه و اوکراین در روند صلح آینده خواهد بود.

امانوئل مکرون؛ رییس‌جمهور فرانسه، کامالا هریس؛ معاون رییس‌جمهور ایالات متحده، اولاف شولتز؛ صدراعظم آلمان، و فومیو کیشیدا؛ نخست‌وزیر جاپان، از جمله شرکت‌کنندگان تأیید شده در این اجلاس هستند.

سویس بیش از ۱۶۰ هیأت در سطح سران دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی را به این اجلاس دعوت کرده است.

سوئیس در ماه جنوری امسال به درخواست ولادیمیر زلنسکی؛ رییس‌جمهور اوکراین، میزبانی این اجلاس را پذیرفت و از آن زمان در تلاش است تا حمایت کشورهایی که روابط بهتری با مسکو را جلب کند.

اوکراین امیدوار است در مورد شرایط خود برای پایان دادن به جنگ با روسیه، حمایت گسترده بین‌المللی را جلب کند.

برنامه این نشست که توسط برن تهیه شده است، بر اساس طرح صلح ۱۰ ماده‌ای زلنسکی است و به نوشته خبرگزاری فرانسه «ممکن است بر حاکمیت ارضی، صلح عادلانه در اوکراین و حمایت از منشور سازمان ملل» متمرکز شود.

روسیه که اعلام کرده دیگر سویس را به عنوان کشوری بی‌طرف به رسمیت نمی‌شناسد، این اجلاس را «اتلاف وقت» خوانده است. سویس می‌گوید روسیه به این اجلاس دعوت نشده است زیرا اعلام کرده که علاقه‌ای به شرکت در آن ندارد. با این حال، سویس تأکید می‌کند که روسیه باید بخشی از روند صلح باشد.

عدم حضور روسیه باعث شده است که متحدان قدرتمند مسکو مانند چین بگویند که بدون حضور روسیه و اوکراین، مذاکرات صلح بی‌فایده است. این امر انتظارات برای هرگونه پیشرفت قابل توجه در مذاکرات در سوئیس را کاهش داده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟