مک‌کال: ترمپ نمی‌‌خواهد امریکا مانند افغانستان در اوکراین نیز با شکست روبه‌رو شود

  • انتشار: ۲۷ حمل ۱۴۰۳
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 177731

مایکل مک‌کال، رییس کمیته روابط خارجی مجلس نماینده‌گان امریکا و از متحدان دونالد ترمپ، رییس جمهور سابق و نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات آینده ریاست جمهوری این کشور می‌گوید که ترمپ نمی‌خواهند ایالات متحده آن‌گونه که در افغانستان شکست خورده است، در اوکراین نیز با شکست روبه‌رو شود.

مک‌کال روز یک‌شنبه، ۲۶ حمل در گفت‌وگو با شبکه ان‌بی‌سی‌نیوز این موضوع را با اشاره به حمایت حزب جمهوری‌خواه امریکا از اوکراین بیان کرده است.

وی افزوده است: «ترمپ و متحدانش نمی‌خواهند که ما مانند افغانستان در اوکراین شکست بخوریم.»

براساس گزارش دهیل، این عضو ارشد مجلس نماینده‌گان امریکا تاکید کرده است که شکست واشنگتن در مقابله با روسیه در اوکراین، «عواقب ناگوار طولانی‌مدت» برای ایالات متحده خواهد داشت.

مک‌کال خاطرنشان کرده است: «فکر نمی‌کنم ترمپ بخواهد مالک این شکست باشد. من فکر می‌کنم او می‌خواهد و می‌تواند این کار را تمام کند.»

گفتنی است که امریکا حدود دو دهه در افغانستان حضور نظامی داشته است.

امریکا پس از امضای توافق‌نامه دوحه با طالبان در سال ۲۰۲۰ تصمیم گرفت تا نظامیانش از افغانستان را به‌گونه کامل بیرون کند؛ اقدامی که در نهایت سبب سقوط نظام جمهوریت و تسلط دوباره طالبان بر افغانستان شد.

سرانجام نیروهای این کشور در آگست ۲۰۲۱ افغانستان را ترک کرده‌اند.

هرچند تصمیم خروج نظامیان امریکایی از افغانستان در زمان ریاست جمهوری ترمپ اتخاذ شده بود، اما جمهوری‌خواهان و مقام‌های دولت پیشین ایالات متحده همواره دولت بایدن را در این زمینه مورد انتقاد قرار داده‌اند.

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که پیش از این هم مقام‌های پیشین دولت امریکا و طالبان گفته بودند که ایالات متحده در افغانستان شکست خورده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟