منع صدور زباله پلاستیک به آسیا و افریقا از سوی اتحادیه اروپا

  • انتشار: ۲۸ عقرب ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 161009

در آینده زباله‌های پلاستیک از اتحادیه اروپا نباید به سایر کشور‌های جهان صادر شود. اتحادیه اروپا با کشور‌های زیادی در منع صادارت زباله‌های پلاستیکی توافق کرده است.

بر اساس گزارش پارلمان اتحادیه اروپا، نمایندگان کشور‌های این اتحادیه با مذاکره کنندگان پارلمان اروپا در بروکسل در مورد منع صادارت زباله‌های پلاستیکی به کشورهای خارج از سازمان توسعه و همکاری اقتصادی و (OECD) توافق کرده اند.

به این ترتیب در قدم اول صادارت زباله‌های پلاستیکی به افریقا یا بخش‌های زیادی آسیا منع شده است. چنانچه دولت‌های عضو اتحادیه اروپا در یک بیانیه کتبی نوشته اند، البته کشور‌های خارج از سازمان توسعه و همکاری اقتصادی پنج سال بعد از آنکه قواعد جدید اجرایی شدند، این امکان را دارند تا درخواست استثناء‌ها را نمایند. اما در این مورد بخش اقتصادی مربوط به زباله‌ها در این کشور‌ها باید شروط مشخصی را برآورده نمایند.

به نقل از دویچه وله، کمیسیون اتحادیه اروپا در باره هدف از این توافق توضیح داده است که قانون گذاران اتحادیه اروپا می‌خواهند با منع زباله‌های پلاستیکی، قبل از همه از تخریب محیط زیست در کشور‌های سومی توسط این زباله‌ها از اتحادیه اروپا جلوگیری کنند.

خانم پرنیلا وایس، نماینده پارلمان اتحادیه اروپا از فراکسیون حزب مردم اروپا (EVP) گفته است: «اتحادیه اروپا بالاخره مسولیت برای زباله‌های پلاستیکی را به دوش گرفت.»

اتحادیه اروپا سالانه ده‌ها میلیون تن زباله پلاستیک را به خارج از این اتحادیه صادر می‌کند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟