مقاومت علیه طالبان افزایش یافته اما هنوز خطرناک نیست

  • انتشار: ۳ جوزا ۱۴۰۳
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 182052

یک رسانه‌ خارجی گزارش داده‌ که مقاومت در افغانستان علیه طالبان در حال افزایش است؛ اما هنوز به مرحله خطرناک نرسیده است.

مجله لانگ‌وار جورنال گزارش داده‌ که مقاومت در برابر طالبان از لحاظ تعدد و تنوع گروهی در حال افزایش است؛ اما هنوز تهدیدی برای حکومت این گروه محسوب نمی‌شود.

این مجله همچنین گفته که تنها شانس مقاومت برای سرنگونی طالبان کنار گذاشتن اختلافات و ایجاد یک سازمان منسجم است.

ویل سلبر که بیش از چهار سال جنگ افغانستان و عراق را گزارش کرده، در این مطلب نوشته که امسال حملات علیه طالبان افزایش خواهد یافت. با این حال،‌ او گفته که مقاومت هنوز نوپاتر از آن است که تهدیدی برای حکومت طالبان باشد.

او در این مطلب گفته که تنها شانس گروه‌های مقاومت برای سرنگونی طالبان که می‌تواند برای آن منابع مالی و نیروی جنگی جذب کند،‌ این است که اختلافات‌شان را کنار بگذارند و یک سازمان منسجم تشکیل بدهند.

در این گزارش که با اعضای ارشد گروه‌های مقاومت از جمله علی‌میثم نظری، سخنگوی جبهه مقاومت،‌ یاسین ضیا، رهبر جبهه آزادی افغانستان و سمیع سادات، از مسئولان جبهه متحد افغانستان صحبت شده، داعش و دیگر گروه‌های تندرو از تهدید‌های عمده بر سر راه مقاومت در افغانستان عنوان شده‌اند.

نویسنده لانگ‌وار جورنال درباره اهمیت حملات گروه‌های مقاومت نوشته که جبهه مقاومت وارد سومین فصل مبارزه‌اش می‌شود و در نظر دارد عملیات خود را در سراسر افغانستان گسترش دهد. با این حال،‌ به‌دنبال مقاومت ناکام جبهه مقاومت در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ در پنجشیر و برخی مناطق دیگر در شمال، آقای نظری به این مجله گفته که تمرکز این جبهه به حملات هدفمند و استراتژیک است.

سلبر گفته که پایگاه حمایتی جبهه مقاومت در مناطق شمالی افغانستان است؛ اما این جبهه اذعان کرده که برای تحقق دیدگاه دموکراتیک، غیرمتمرکز و کثرت‌گرایانه‌اش در مورد افغانستان به پایگاه حمایتی گسترده‌تر نیاز دارد.

آقای نظری همچنین گفته که علاوه بر اعضای نهادهای امنیتی سابق، افرادی از اقوام پشتون، تاجیک، هزاره و ازبک نیز در این جبهه حضور دارند.

سلبر گفته که جبهه آزادی افغانستان نیز استراتژی مشابه جبهه مقاومت دارد و در مواردی با هم همکاری می‌کنند. یاسین ضیا به این مجله گفته که در سال‌های گذشته حملات این جبهه بیشتر شده است.

جبهه متحد افغانستان به رهبری جنرال سمیع سادات، از فرماندهان ارشد ارتش دولت پیشین به لانگ‌وار جورنال گفته که هدف این جبهه، آزادی افغانستان و برگرداندن نظام مبتنی بر قانون اساسی است.

گروه افغانستان متحد به‌دلیل نوپا بودن آن، تاکنون ادعای حمله مسلحانه بر طالبان را نکرده و اکنون تمرکز آن بر مبارزه سیاسی است.

از شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان هم به عنوان گروهی نام برده شده که خواهان مقاومت نظامی و سیاسی در برابر طالبان شده است.

نویسنده لانگ‌وار جورنال گفته با توجه به این که عمدتا رهبران جهادی سابق که در حکومت گذشته کارنامه موفقی نداشتند، در راس این شورا قرار دارند، دشوار است که بتواند در داخل افغانستان اعتماد مردم را به‌دست آورد.

در گزارش لانگ وار جورنال از روند سبز به رهبری امرالله صالح هم نام برده شده که تاکنون فعالیت آن بر عملیات‌های اطلاعاتی متمرکز بوده و اخیرا اسامی افسران استخبارات طالبان و مشکل سربازان خیالی در ارتش جدید این گروه را برملا کرده است.

از جبهه آزادیبخش افغانستان که ادعای فعالیت در قندهار را دارد نیز در این گزارش نام برده شده است. این جبهه ابتدا از سوی عبدالمتین سلیمان‌خیل، رهبری می‌شد و اکنون ناصر وزیری؛ فرمانده نیروهای ویژه ارتش آن را اداره می‌کند.

جنرال وزیری به لانگ‌وار جورنال گفته که این گروه فعالیت خود را در سال ۲۰۲۲ شروع کرده و تمرکز آن تاکنون روی جمع‌آوری اطلاعات بود. او گفته: «اکنون ما حملات خود را شروع کرده‌ایم.»

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟