متقی: جامعه جهانی باید همه تحریم های وضع شده برای افغانستان را لغو کند

  • انتشار: ۱۰ جوزا ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 140840

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان بار دیگر از جامعه جهانی خواست که تحریم‌های وضع شده بر افغانستان را لغو کند تا افغانستانی‌ها بتوانند به نیازهایشان دسترسی داشته باشند.

حافظ ضیاء احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجه طالبان با نشر توییتی هایی گفته است که امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه روز گذشته سه‌شنبه در مراسم فاتحۀ ۱۸ شهروند افغانستان که در بلغاریا در مسیر رفتن به سایر کشورهای اروپایی به دلیل کمبود هوا در یک کانتینر جان دادند، سخنرانی کرده‌ است.

گفته می‌شود که این رویداد در ۱۷ فبروری اتفاق افتاده، اما پس از حدود سه ماه تاخیر، اجساد این افغانستانی ها روز چهارشنبه هفتۀ گذشته، توسط یک پرواز شرکت هوایی آریانا افغان به کابل منتقل شد.

متقی در گفتگو با اقارب این قربانیان، تحریم‌های بین‌المللی را دلیل مهم این تاخیر خوانده است.

متقی بار دیگر از همه افغانستانی ها خواسته تا در صورت رفتن به خارج از راه‌های قانونی استفاده کنند.
“همه هموطنان این حق را دارند، چه از راه هوایی، چه از راه زمینی بروند، همه بنادر باز است. همه می‌توانند از راه‌های قانونی بروند، مسافرت کنند و پس بیایند. اما خود را در معرض خطرهایی قرار ندهند که خدا ناخواسته با رویدادهایی مانند بلغاریا مواجه شوند.”

با مسدود ساختن میلیاردها دالر از دارایی بانک مرکزی افغانستان در خارج، تحریم‌های وضع شده و به رسمیت شناخته نشدن طالبان، بحران بشری و اقتصادی در افغانستان بیشتر گسترش یافته است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟