لولا: خطر زندانی شدن پوتین در برازیل وجود ندارد

  • انتشار: ۱۹ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 152497

رئیس جمهور برازیل می‌گوید که ولادیمیر پوتین در جریان نشست جی ۲۰ در کشورش زندانی نمی‌شود.

لوئیس ایناسیو لولا دا سیلوا، رئیس جمهور برازیل از زندانی نشدن ولادیمیر پوتین در جریان نشست (جی ۲۰) در کشورش اطمینان می‌دهد. قرار است این نشست در سال ۲۰۲۴ در ریو دو ژانیرو برگزار شود.

رئیس‌جمهور روسیه از گردهم‌آیی امسال در دهلی نو صرف نظر کرد و ظاهراً به نظر می‌رسد که از اهانت‌های سیاسی احتمالی و هرگونه خطر بازداشت جنایی بر اساس حکم دادگاه کیفری بین‌المللی اجتناب می‌کند.

محکمه کیفری بین المللی حکم بازداشت پوتین را به اتهام «جنایات جنگی» در ماه مارچ سال روان اعلام کرد. این حکم در پیوند به انتقال غیرقانونی و اجباری کودکان از اوکرایین به روسیه صادر شده بود.

برازیل یکی از امضا کنندگان دادگاه بین المللی کیفری است اما رئیس جمهور این کشور روز شنبه در مصاحبه با شبکه خبری هندی موسوم به «فرست پوست» گفت که همتای روسی اش در نشست «جی بیست» در سال آینده دعوت خواهد شد.

او گفت: ما از صلح لذت می بریم و دوست داریم با مردم رفتار خوب کنیم. بنابر این معتقد هستم پوتین می تواند به راحتی به برازیل برود. اگر من رئیس جمهور برازیل باشم و پوتین به برازیل بیاید، هیچ راهی برای دستگیری او وجود ندارد.

لولا همچنان افزود که قرار است در نشست بریکس در روسیه، در سال آینده اشتراک می‌کند. بریکس نام گروهی از کشورها به رهبری قدرت‌های اقتصادی نوظهور است و از حروف اول نام انگلیسی این کشورها یعنی برزیل، روسیه، هند، چین و افریقای جنوبی ایجاد شده است.

کشورهای گروه ۲۰ بیانیه‌ای را روز شنبه تصویب کردند که در آن از محکوم کردن مسکو به دلیل جنگ در اوکرایین اجتناب می‌شد، اما از همه کشورها می‌خواست که از توسل به زور برای تصرف سرزمین‌ها خودداری کنند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟