فروش کلاه ناپلیون به قیمت ۶۵۰ هزار دالر در فرانسه

  • انتشار: ۲۸ عقرب ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 160970

انتظار می‌رود یکی از کلاه‌های سیاه و پهنی که ناپلیون بناپارت هنگام حکمرانی بر فرانسه در قرن نوزدهم و در جنگ‌های خود در اروپا بر سر می‌گذاشت، در حراج امروز یکشنبه به قیمت بیش از ۶۰۰ هزار یورو (۶۵۰ هزار دالر) فروخته شود.

سایر آثار تاریخی در این حراج که مجموعه یادگاری‌های ناپلیون متعلق به صنعتگر ژان لوئی نوئیزی است، شامل ظرف نقره‌ای که پس از شکست ناپلیون در نبرد واترلو در سال ۱۸۱۵ از ارابه او غارت شده، و یک کیف چوبی تزئینی است که متعلق به خود ناپلیون بوده است.

در حالی که افسران دیگر معمولاً کلاه‌شان را به گونه‌ای می‌گذاشتند که لبه‌های آن از جلو به عقب باشد، ناپلیون لبه‌های کلاهش را به سمت شانه‌هایش می‌چرخاند. این شیوه به نیروهای او کمک می‌کرد تا ژنرال و دولتمرد را در میدان نبرد تشخیص دهند.

ژان پیر اوزنات، رئیس حراج اوزنات گفت: برای کسانی که علاقه‌مند به سوغاتی‌های یادبود ناپلیونی هستند، دستیابی به یک کلاه مثل جام مقدس است. تنها حدود ۲۰ عدد اصلی وجود دارد که حدود ۱۵ عدد آن در موزه‌ها نگهداری می‌شود، بنابراین حدود ۴ یا ۵ عدد در دست علاقه‌مندان است.

گفته می‌شود کلاه به حراج گذاشته شده توسط سرهنگ پیر بایون، مسئول تدارکات در دوران ناپلیون و یکی از همراهان او در بسیاری از نبردها از جمله واترلو، بازیابی شده است.

سپس این کلاه از دست به دست گشت تا اینکه به نوئیزی رسید.

کارآفرین نوئیزی بیش از نیم قرن را صرف جمع‌آوری مجموعه‌اش از سوغاتی‌ها، جنگ‌افزارها، شمشیرها و سکه‌های ناپلیونی کرد تا اینکه در سال ۲۰۲۲ درگذشت.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟