فرمانده پیشین ناتو: طالبان به دنبال سازش با دولت نبودند

  • انتشار: ۱ جوزا ۱۴۰۳
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 181781

در ادامه انتقادها از حکومت طالبان، جنرال اسکات میلر؛ فرمانده پیشین مأموریت حمایت قاطع ناتو و نیروهای امریکایی در افغانستان می‌گوید: طالبان به‌دنبال سازش با دولت نبودند؛ بلکه فقط خواهان قدرت بودند.

جنرال اسکات میلر؛ فرمانده پیشین مأموریت حمایت قاطع ناتو و نیروهای امریکایی در افغانستان روز دوشنبه، ۳۱ ثور گفت که طالبان از توافق‌نامه دوحه برای تشدید حملات بر نیروهای افغانستانی استفاده کرده و آن‌ها به‌دنبال سازش با دولت نه، بلکه در تلاش تسلط بر افغانستان بودند.

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا فشرده‌ای از ارزیابی میلر در مورد خروج «فاجعه‌بار» ایالات متحده از افغانستان را منتشر کرده است.

میلر در این ارزیابی گفته که مهم‌ترین نگرانی او از ورود واشنگتن به مذاکرات با طالبان در دوحه، حفظ حمایت امریکا از افغانستانی ها بود.

او خاطرنشان کرده: «آن‌چه که ما به‌عنوان جزء نظامی این توافق بیشتر نگران بودیم این بود که نمی‌خواستیم افغانستانی ها را ترک کنیم، ما نمی‌خواستیم توافقی ایجاد کنیم که افغانستانی ها را بدون حمایت رها کند و به طالبان اجازه دهد به این کار ادامه دهند.»

به گفته فرمانده پیشین مأموریت حمایت قاطع ناتو، طالبان خواستار عدم هرگونه حضور نظامی امریکا در افغانستان بودند.

بربنیاد ارزیابی این جنرال چهار ستاره امریکایی که مسوولیت مأموریت حمایت قاطع ناتو و نیروهای این کشور را از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۱ در افغانستان بر عهده داشت، ایالات متحده می‌توانست بدون هیچ خطری شمار سربازان خود را به ۸۵۰۰ تن کاهش دهد و به حمایت لازم از نیروی‌های هوایی افغانستان نیز ادامه دهد.

جنرال میلر به کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا شهادت داده است که وقتی به افغانستان رسید، روزانه ۸۰ تا ۹۰ نظامی افغانستانی در جنگ با طالبان کشته می‌شدند.

این نظامی سابق امریکایی همچنان ارزیابی کرده است که با وجود توانایی نیروهای هوایی افغانستان، اما آن‌ها کاملا به حمایت ایالات متحده وابسته بودند.

فرمانده سابق مأموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان با اشاره به سقوط ولسوالی‌ها به ‌دست طالبان تصریح کرده است که این گروه با استفاده از جنگ تبلیغاتی موفق به این پیروزی شده است.

او اذعان کرده که خروج امریکا از افغانستان صدمات اخلاقی جدی بر نسل نظامی امریکا وارد کرده است.

این در حالی است که کمتیه روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا پیش از این پنج مصاحبه ویژه از مقام‌های پیشین این کشور در مورد خروج ایالات متحده از افغانستان را منتشر کرده بود.

این در حالی است که متیو میلر؛ سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا در ماه حوت گذشته در پیوند به چهارمین سالگرد امضای توافق‌نامه دوحه میان نمایندگان این کشور و طالبان گفته بود که این توافق سبب تضعیف متحدان واشنگتن در دولت افغانستان شده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟