فرار «اشرف غنی» از کابل در پی دریافت تماس از یک شماره پاکستانی

  • انتشار: ۲۴ قوس ۱۴۰۰
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 125244
اشرف غنی

پایگاه خبری تحلیلی اکسپرس در گزارشی نوشت: «اشرف غنی» رئیس جمهور سابق افغانستان و «حمدالله محب» مشاور سابق امنیت ملی این کشور پس از دریافت یک پیامک و تماس از یک شماره پاکستانی، از کابل فرار کردند.

پایگاه خبری تحلیلی اکسپرس در گزارشی با استناد به برخی گزارش‌ها و اخبار منتشر شده در رسانه‌های غربی نوشت: «اشرف غنی» رئیس جمهور سابق افغانستان و «حمدالله محب» مشاور سابق امنیت ملی این کشور بر اساس یک پیامک و تماس از یک شماره پاکستانی، از کابل فرار کردند.

این تماس حوالی ساعت یک بامداد روز ۱۵ اگوست زمانی که طالبان وارد کابل شده و مناطق کلیدی را تحت کنترل درآورده بودند، صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش، «خلیل حقانی» یکی از رهبران طالبان در پیامکی خواسته بود با «محب» صحبت کند. او تماس حقانی را پذیرفت که از او خواسته بود «تسلیم شود».

بر اساس این گزارش، خلیل حقانی به مشاور امنیت ملی گفته بود نه تنها تسلیم شود بلکه خواسته بود بیانیه‌ای نیز منتشر کند و جلسه ای را برای انجام این کار ترتیب دهد.

متعاقب این اقدام، حمدالله محب با «تام وست» یکی از معاونین «زلمی خلیل‌زاد» در دوحه تماس گرفت و موضوع را با وی در میان گذاشت. وست نیز به محب هشدار داده بود که ممکن است این جلسه، یک تله باشد و در هیچ جلسه‌ای شرکت نکند.

در همان روز حمدالله محب به همراه اشرف غنی با یکی از دیپلمات‌های امارات متحده عربی در محل سکونت رئیس جمهور سابق افغانستان دیدار و موضوع خروج از کابل را مطرح کرده است.

به نوشته فارس، متعاقب این جلسات و رایزنی‌ها مقرر شد اشرف غنی به همراه رولا غنی همسرش هر چه سریعتر کابل را به مقصد امارات، ترک کنند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟