فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران: دسترسی به اطلاعات در افغانستان به پایین‌ترین حد خود رسیده است

  • انتشار: ۶ میزان ۱۴۰۲
  • سرویس:
  • شناسه مطلب: 154807

فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران اعلام کرد که دسترسی به اطلاعات در افغانستان به پایین‌ترین حد خود رسیده است.

این نهاد روز پنج‌شنبه، ۶ میزان، به مناسبت «روز جهانی دسترسی به اطلاعات» گفته است که عدم دسترسی به اطلاعات «جامعه را در تاریکی» قرار خواهد داد.

بر اساس نظرسنجی این نهاد، ۹۷ درصد خبرنگاران افغانستانی باور ندارند که طالبان دسترسی به اطلاعات را به عنوان «یک آزادی مدنی» بشناسند.

در اعلامیه آمده است که ۹۰ درصد پاسخ‌ دهنده‌گان نظرسنجی فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران وضعیت دسترسی به اطلاعات در رژیم طالبان را «بحرانی» عنوان کرده‌اند.

همچنان ۸۷ درصد از خبرنگاران افغانستان گفته‌اند که پاسخ‌هایی که از سوی مقام‌های طالبان دریافت می‌کنند، «اصلاً رضایت‌بخش نیست.»

شماری از خبرنگاران افغانستان در این نظر سنجی تاکید کردند که بیشتر مقام‌های طالبان به پرسش‌های آنان به زبان پشتو پاسخ می‌دهند و «درک آنان [خبرنگاران] را نسبت به موضوع پیچیده‌تر میسازد.»

گفتنی است که نهاد حمایت‌کننده‌ رسانه‌های آزاد افغانستان یا نی نیز به تازه‌گی اعلام کرده که محدودیت «سیستماتیک» بر دسترسی به اطلاعات در کشور، آینده‌ی خبرنگاری را مبهم کرده است.

به گفته این نهاد، در ۲۰ سال گذشته، دسترسی به اطلاعات به‌عنوان حق شهروندی شهروندان افغانستان به حالت «نیمه‌جان» وجود داشت؛ اما این حق پس از حاکمیت طالبان به پایین‌ترین سطح خود رسیده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟