فارن پالیسی: پاکستان با ایجاد گروه جدید در پی مهار طالبان است

  • انتشار: ۲۳ عقرب ۱۴۰۰
  • سرویس: بین المللتیتر 1
  • شناسه مطلب: 124043

مجله فارن پالیسی با استناد به اطلاعات محرم استخباراتی مدعی است که پاکستان با ایجاد گروه‌های شبه‌نظامی جدید، در پی مهار قدرت طالبان در افغانستان است.

این مجله در تازه ترین مقاله خود افزوده که سازمان استخبارات پاکستان گروهی به نام جبهه دعوت اسلامی را در سال ۲۰۲۰ ایجاد کرده‌است.

یک منبع اطلاعاتی ناشناس هم به فارن پالیسی تایید می‌کند که سازمان‌های استخباراتی امریکا از موجودیت این گروه جدید آگاه اند. در این مقاله آمده، ظاهراً این گروه از دل کاروان ابوعبیده سربرآورده است که گروه منشعب از شبکه حقانی تلقی می‌شود.

این مقاله توسط لین اودانل، رییس پیشین دفتر خبرگزاری فرانس‌پرس در افغانستان، به رویت اسناد محرم استخباراتی دولت پیشین افغانستان نوشته شده‌است.

نویسنده به نقل از اطلاعات استخبارات حکومت پیشین مدعی است که پاکستان با آوردن القاعده و شاخه خراسان داعش تحت لوای این جبهه، می‌خواهد کنترول گروه‌های جهادی منطقه‌ای را در اختیار داشته باشد.

اودانل مدعی است که پاکستان با تقویت شبه‌نظامیان افراطی زیر نام و پرچم جدید، می‌خواهد طالبان را تحت فشار خود داشته باشد. 

به این منظور، یکی از شگردهای سازمان آی.اس.آی، بهره‌گیری از اختلافات درونی طالبان است که گروهی متشکل از حلقات مختلف به حساب می‌آید.

او به اختلافات شدید گروه حقانی و ملا برادر اشاره می‌کند و داعش و سایر گروه‌های افراطی هم با استفاده از این شکاف‌ها به دنبال جذب جنگجویان ناراضی اند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟