عفو بین‌الملل: پیشرفت‌های ۲۰ ساله زنان افغان در خطر جدی است

  • انتشار: ۳ جوزا ۱۴۰۰
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 113438

سازمان عفو بین‌الملل از وضعیت گفتگوهای صلح و درگیری‌های روزانه و جان‌باختن غیرنطامیان در افغانستان ابراز نگرانی کرده و هشدار داده‌است که با توجه به وضعیت کنونی و آغاز روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان، این کشور به نتیجه‌ای پیش می‌رود که در آن پیشرفت‌های ۲۰ ساله زنان در معرض خطر جدی قرار دارد.

این سازمان امروز (دوشنبه، ۳ جوزا ) در اعلامیه‌ای گفته‌است که با آغاز برنامه خروج نیروهای خارجی از افغانستان، چشم‌انداز زنان و دختران افغانستان در یک مرحله حساس قرار گرفته‌است.

در اعلامیه عفو بین‌الملل آمده‌است: «در حالی که گفتگوهای صلح متزلزل می‌شود، درگیری‌ها روزانه جان غیرنظامیان را می‌گیرد. در کنار خروج قریب‌الوقوع نیروهای بین‌المللی، افغانستان به سوی نتیجه‌ای پیش می‌رود که پیشرفت بیش از ۲۰ سال زنان و دختران را تهدید می‌کند.»

به گفته این سازمان، زنان در دوره حاکمیت طالبان و تسلط این گروه بر بخش‌هایی از خاک افغانستان با محدودیت شدیدی از جمله ممنوعیت کار در خارج از خانه و حضور در اجتماع بدون محرم و عدم دسترسی دختران به آموزش و مراقبت‌های صحی روبه‌رو بوده‌اند.

به گفته این سازمان، از سال ۲۰۰۱ میلادی به این طرف، حقوق زنان به گونه‌ قابل توجهی بهبود یافته و اکنون ۳٫۳ میلیون دختر، مشغول آموزش اند و در بخش‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی حضور فعال دارند و با وجود درگیری‌های دوام‌دار، زنان افغان به وکالت، داکتری، آموزگاری، روزنامه‌نگاری، ورزش و بخش‌های دفاعی و امنیتی مشغول هستند.

عفو بین‌الملل همچنین گفته‌است: «حقوق کامل زنان افغان هنوز هم با موانع بزرگی روبه‌رو است، خشونت علیه آنان بسیار گسترده است و مشارکت زنان در تمام سطوح دولتی محدود است و به گفته‌ یونیسف، ۲٫۲ میلیون دختر افغان به مکتب نمی‌روند.»

این سازمان با اشاره به گفتگوهای صلح گفته‌است که در ترکیب هیات ۲۱ نفری حکومت افغانستان فقط چهار زن حضور داشته و در هیات طالبان هیچ زنی حضور نداشت و در نشست صلح مسکو که درباره‌ افغانستان برگزار شده‌بود در ترکیب هیأت ۱۶ نفری دولت، تنها یک زن بود.

با این حال، عفو بین الملل از جامعه جهانی و حکومت خواسته‌است تا نگذارند حقوق زنان در روند صلح افغانستان معامله شود.

این در حالی است که از آغاز روند صلح تاکنون، نگرانی‌ها درباره چشم‌انداز حقوق زنان و آینده دستاوردهای آنان در ۲۰ سال گذشته، همواره رو به افزایش بوده‌است. طالبان هیچ‌گونه تعهدی در این باره نداده‌اند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟