عفو بین‌الملل بازداشت پناه‌جویان افغانستانی را در پاکستان نگران‌کننده خواند

  • انتشار: ۱۰ میزان ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 155248

سازمان عفو بین‌الملل بازداشت پناه‌جویان افغانستانی را در پاکستان نگران‌کننده خوانده و گفته که این بسیار نگران‌کننده است که وضعیت پناهنده‌گان افغانستانی در پاکستان مورد توجه بین‌المللی قرار نمی‌گیرد.

سازمان عفو بین‌الملل روز دوشنبه، ۱۰ میزان، با نشر گزارشی نوشته است بسیاری از افغانستانی هایی که در ترس از آزار و اذیت طالبان زنده‌گی می‌کردند به پاکستان رفتند، جایی که در معرض موج‌هایی از بازداشت‌های خودسرانه و تهدید به اخراج قرار گرفته‌اند.

این نهاد تصریح کرده است که دولت پاکستان باید به‌گونه فوری از آزار و اذیت و بازداشت خودسرانه پناه‌جویان افغانستانی دست بردارد.

دینوشیکا دیسانایاکه، معاون مدیر منطقه‌ای عفو بین‌الملل در آسیای جنوبی، گفته است: «وضعیت حقوقی مبهم و فرایندهای سخت برای پناهنده‌گی یا جابه‌جایی کشور ثالث آن‌ها را آسیب‌پذیرتر کرده است.»

عفو بین‌الملل خاطرنشان کرده است که نُه مصاحبه از راه دور با افغانستانی ها انجام داده و این پناه‌جویان نگرانی‌های جدی خود را در مورد آزار و اذیت پولیس و مقام‌های پاکستانی ابراز کرده‌اند.

روند بازداشت پناه‌جویان افغانستانی در پاکستان بار دیگر شدت پیدا کرده است.

روز گذشته نیروهای امنیتی پاکستان در عملیات جست‌وجو در این کشور، ۸۰۰ پناه‌جوی افغانستانی را از اسلام‌آباد و مناطق اطراف آن بازداشت کردند که شماری از آنان دوباره آزاد شدند.

چندی پیش کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان (UNHCR) گزارش داده بود که پس از تسلط دوباره طالبان برافغانستان، ۶۰۰ هزار پناه‌جوی افغانستانی وارد پاکستان شده‌اند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟