عراقچی: آمریکا در غیاب دولت افغانستان با طالبان معامله کرده است

  • انتشار: ۲۹ سرطان ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 89640

«عباس عراقچی»، معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: آمریکا که خود را متحد کابل می‌خواند در غیاب دولت افغانستان با طالبان درباره آینده این کشور مذاکره و معامله کرده است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در گفتگو با شبکه خبری طلوع نیوز افغانستان که روز یکشنبه منتشر شد درباره میزان رابطه ایران با طالبان خاطرنشان کرد: همه می‌دانند که طالبان را چه کسی ساخته و حمایت کرده و الان هم چه کسی در حال مذاکره و معامله با آن‌هاست و ایران با طالبان هیچ رابطه‌ای به این شکل ندارد.

عراقچی با بیان اینکه طالبان در ایران دفتر ندارد تصریح کرد: ممکن است طالبان برای خود شورای مشهد درست کرده باشد اما از نظر ایران موضوعیت ندارد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران افزود: تهران همانطور که با همه گروه‌ها در افغانستان تماس دارد با طالبان هم تماس داشته و نظراتشان را شنیده و مواضع ایران را نیز اعلام کرده است.

عراقچی چهارشنبه گذشته در صدر هیات بلندپایه سیاسی، اقتصادی و امنیتی با هدف دیدار و گفتگو با مقامات افغانستان به کابل سفر کرده بود.

در این سفر، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران و «حنیف اتمر» سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان در خصوص مسائل روابط دو جانبه، روند صلح در افغانستان و مسائل و مشکلات منطقه‌ای و بین المللی و همچنین همکاری‌های اقتصادی دو و چند جانبه از جمله همکاری‌ها در مورد چابهار گفتگو و رایزنی کردند.

در این دیدار همچنین طرفین در خصوص نقشه راه و تعیین جدول زمانی برای نهایی سازی سند جامع همکاری‌های ایران و افغانستان توافق کردند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟