عدم دسترسی ۹۰ درصد عودت‌کنندگان افغانستانی به سرپناه در تورخم

  • انتشار: ۲۹ عقرب ۱۴۰۲
  • سرویس:
  • شناسه مطلب: 161123

یک نهاد امدادرسان موسوم به اسلامیک ریلیف (Islamic Relief) با نشر یک تحقیق تازه از وضعیت عودت‌کنندگان در تورخم نگرانی کرده و گفته است که این مهاجرین با مشکلات متعددی از رهگذر سرپناه، غذا، آموزش، تسهیلات بهداشتی و آب آشامیدنی مواجه اند.

این تحقیق که از طریق گفتگوی مستقیم با ۳۱۵ عودت‌کننده (۶۳ درصد مردان و ۳۷ در صد زنان) در تورخم تهیه شده، روز گذشته (یکشنبه، ۲۸ عقرب) نشر شد.

یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد که ۹۲ درصد از خانواده‌ها به آب آشامیدنی قابل حمل دسترسی ندارند، ۹۰ درصد بدون سرپناه استند، ۷۱ درصد نیز به تسهیلات بهداشتی به ویژه تشناب به آسانی دسترسی ندارند.

در این تحقیق آمده است: ۸۳ درصد از سرپرستان خانواده‌های مصاحبه‌شده گفته اند که کمتر از دو وعده غذایی در روز دارند. ۹۰ درصد گزارش کردند که به آموزش و وسایل و ابزارهای آموزشی برای فرزندان خود دسترسی ندارند.

همچنان ۹۸ درصد از افراد مصاحبه‌شونده در قبال مسله حفاظتی نگرانی کرده اند که از این میان ۳۸ درصد در قبال محافظت کودکان، ۳۱ درصد در مورد محافظت از کهن‌سالان، نه درصد دربارۀ خشونت‌های مبتنی بر جنیست و هفت درصد نیز در خصوص امنیت شخصی شان نگران اند.

اسلامیک ریلیف گفته است که هدف اولیه این تحقیق شناسایی و پاسخگویی به نیازهای عودت‌کنندگان افغانستانی از پاکستان در منطقه مرزی تورخم بود و این تحقیق از طرح واکنش اضطراری در آینده پشتیبانی خواهد کرد.

حکومت موقت پاکستان در اوایل ماه اکتوبر اعلام کرد که اتباع خارجی که بدون مدارک اقامت در آن کشور زیست دارند، که اکثراً شهروندان افغانستان اند، باید تا اول نومبر داوطلبانه آن کشور را ترک کنند، در غیر آن، بازداشت شده و به کشورهای شان باز گردانده می‌شوند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟